Nové SK značky u semaforu: Umožňují odbočit na červenou bez rizika pokuty. Povolují i otáčení se v křižovatce

Projet křižovatku, když svítí červené světlo, už není nelegální. Nové SK (slovenské) značky mají nadřazenou platnost, u nás v CZ (Česku) mají řidiči smůlu.

i Zdroj fotografie: S vědomím Správa ciest BSK
                   

V některých oblastech je Česká republika papežštější než papež. Jinak řečeno, má mnohem přísnější pravidla, než jaká jsou zapotřebí. I když třeba nedávají úplně logiku. A jak je patrné z jiných zemí EU, věc může fungovat za mnohem mírnějších opatření. V platnost vstoupila nová značka, bohužel ale radovat se mohou naši východní sousedi, kteří udělali pomocí jednoduchého značení velký krok ke zvýšení plynulosti provozu.

Značka ruší to, co nařizuje červená na semaforu, řidič může jet

U nás? Zase nic. Novinkou na sousedním Slovensku jsou dvě značky, tou první je černá šipka na bílém poli ohnutá do tvaru písmene U. Značka umožňuje otáčení se na křižovatce. To mimochodem funguje třeba v Německu. Na našich silnicích to nelze. Pokud to řidič udělá a policejní hlídka je poblíž, je to za pokutu. Druhá značka dává ještě větší smysl. Představte si klasický semafor, jedno z rozsvícených světel je zelená šipka doprava.

iZdroj fotografie: S vědomím Správa ciest BSK

Tak nějak to známe z našich českých křižovatek. Na Slovensku začala platit značka, která toto světlo supluje, a to trvale. Pod evidenčním číslem 730 se ukrývá čtvercová tabulka s černým polem a zelenou šipkou s bílým ohraničením. Ta dovoluje řidičům projet křižovatku doprava, i pokud svítí na semaforech červené světlo. 

U nás zaplatí řidiči za běžnou věc v cizině mastnou pokutu

„Tabulka se zelenou šipkou má velký význam pro plynulost dopravy,“ říká odborník na sportovní jízdu autem a pořadatel amatérských závodů AmaterCup pan Petr Menzl. „Zvyšuje průjezdnost křižovatek, když umožňuje řidičům projet namísto čekání na červené.“ V našich podmínkách je toto za pokutu, udělat to řidič, tak je v lepším případě chudší o pár tisíc korun. „Samozřejmě že jsou tady určitá pravidla,“ upozorňuje expert, „nelze jen tak vjet na červenou do křižovatky a projet ji napříč.“ 

iZdroj fotografie: S vědomím Správa ciest BSK

Motorista může odbočit pouze z pravého pruhu. Nesmí omezit a ohrozit ostatní účastníky silničního provozu, zejména ty, kteří jedou křižovatkou a mají zelenou. Před křižovatkou platí povinnost zastavit. Že tato značka funguje, potvrzuje už dlouholetá praxe, opět z Německa. Jakkoli bylo toto velmi diskutováno odborníky i v České republice, naše kompetentní orgány zaspaly. Tady by se měli naši zákonodárci poučit u sousedů a značky také v ČR uvést v platnost.

Chtěli byste tyto značky i u nás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články