Je to možné, česká automobilka v Rusku? Video ukazuje, co za Uralem s „našimi“ automobily dělají a proč

Automobil, který zvládne „skoro“ všechno a projede jak poušť s pekelnými teplotami, tak zdolá ruskou mrazivou zimu. V čem je jeho tajemství?

i Zdroj fotografie: Andrei Romanenko / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Chce-li někdo dát najevo, že je skutečně nepříznivé počasí, tak řekne, že je zima jako v Rusku. Titulní fotka mimochodem ukazuje, jak se tam chovají k autům osobním. Tématem článku jsou však automobily nákladní. Konkrétně vozy tuzemské automobilky Tatra. Byť se v historickém kontextu bavíme spíše o Československu a Sovětském svazu. Sovětský svaz nikdy nepotřeboval import nákladních vozidel.

Rusko nikdy nepotřebovalo cizí techniku, Češi i tak uspěli

Svůj trh si dokázal pokrýt sám tamními značkami. Nicméně Tatra dokázala zaujmout a proniknout do Sovětského svazu, respektive Ruska. A to už poměrně velmi dávno. Už Tatra 111, jako jeden z nejslavnějších nákladních automobilů značky, si získal mezinárodní věhlas. V drsných sibiřských podmínkách tehdejšího Sovětského svazu vůz fungoval skvěle. Dokonce má svůj pomník, ten byl postaven v sibiřském městě Susuman.

iZdroj fotografie: Tatra

Tatra 111 byla vyráběna od roku 1942 do roku 1962. To ji ve výrobě nahradil model Tatra 138. Úspěch však slavily i další, modernější modely Tatra. Video ukazuje řadu absurdních záběrů. Některé skutečně mohly vzniknout pouze v Sovětském svazu či v Rusku. Namátkou lze zmínit Tatru driftující v bahenní lázni, Tatru sprintující s návěsem na sněhové pláni. Nebo dechberoucí záběr Tatry s nákladem kamenů.

Autentické video: Frajer chtěl odbočit, místo toho poslal Toyotu na střechu. Stačila vteřina nepozornosti

Přičemž pod slovem „kámen“ si představte obrovské monolity gigantických rozměrů. Za úspěchem Tatry, nejenom v Rusku či v Sovětském svazu, ale všude na světě, je její koncepce. Vzduchem chlazené motory jsou skvělé právě pro lokality s nízkými teplotami hluboko pod bodem mrazu. Kde není voda jako chladivo, nemůže dojít k zamrznutí. Navíc schopnosti jízdy v terénu jsou pro Tatru typické. Opět je to vidět na videu.

To, co Tatry projíždí, je k neuvěření. A to se přitom zjevně řidiči k autům nechovají zrovna příkladně. S lehčí nohou na plynu by jistě řada manévrů proběhla plynuleji. V kontextu usoukaného geopolitického vývoje, vzhledem k válce na Ukrajině, je to dnes vše jinak. Automobilky se z Ruska stahují, obchod je na bodu mrazu. Řešit to, kdo a kam co vyváží, asi nemá smysl. Je ale velká pravděpodobnost, že v Rusku Tatry jezdí a dál budou jezdit. Vzhledem k jejich výdrži je to víc než pravděpodobné.

Kdo měl jako malý rád Tatrovku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články