Kdy nastane v Česku kolaps s nedostatkem nafty a benzínu? Rafinerie v Litvínově už je připravena na to, že dojde ruská ropa

Roky budovaná závislost českého petrochemického průmyslu na ruské ropě si vybírá svou daň v době, kdy se EU snaží omezit dovoz z Ruska. Zvládneme to ale bez ruské ropy?

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

V EU byl od loňska zaveden zákaz dovozu ropy z Ruska, avšak Česko má výjimku pro využívání ropovodu Družba. V první polovině tohoto roku činil podíl ropy dovezené z ropovodu Družba zhruba 65 procent. Podle mluvčí státní společnosti Mero Barbory Putzové se podíl z loňského roku pohyboval kolem 56 procent a v předchozích letech byl ještě nižší. Do budoucna je však více než žádoucí, aby se technologie postupně přestavěla na jiné druhy ropy a byla schopna je zpracovat.

Zvýšení kapacity ropovodu TAL je podmínkou pro odklon od ruské ropy

Pro Českou republiku je klíčovou podmínkou pro přechod od ruské ropy na jinou zvýšení kapacity ropovodu TAL. Tato kapacitní úprava je ve správě českého státu a plánuje se dokončit do konce roku 2024. Ropovodem TAL k nám proudí ropa z USA, Libye nebo Azerbajdžánu. V Kralupech nad Vltavou skupina zpracovává výhradně neruskou ropu, která do České republiky proudí ropovodem TAL. Litvínovská rafinerie je oproti tomu napojena na ropovod Družba a zpracovává převážně ruskou ropu.

ropna-rafinerie iZdroj fotografie: Pixabay

Putin je zabiják nafty v Evropě: Největší noční můra českých řidičů se stává realitou. Budou diesely definitivně „na odpis?“

Rafinerie v Litvínově, která je součástí skupiny ORLEN Unipetrol, je největší rafinerií v České republice s roční kapacitou zpracování ropy 5,8 milionu tun. Skupina plánuje modernizaci závodu v Litvínově včetně adaptace výrobních a příslušných procesů na nové ropné směsi. Tato modernizace zajistí bezpečnost dodávek pohonných hmot na český trh a zvýší konkurenceschopnost společnosti na mezinárodním trhu.

Test prokázal schopnost pracovat i s jinou než ruskou ropou

Litvínovští odborníci identifikovali různé směsi ropy, které mají parametry podobné ropě z Ruské federace, na které je technologicky i procesně připravena Litvínovská rafinerie. Po úspěšném testu v říjnu, který zahrnoval zpracování tří různých směsí ropy neruského původu o celkovém objemu 230 000 metrů krychlových, plánují testovat další ropné směsi, včetně arabské ropy nebo ropy ze Severního moře.

Expert potvrdil: Nulové emise elektromobilů jsou lží. Ve střední Evropě jsou EV horší než benzín nebo nafta

Mluvčí skupiny ORLEN Unipetrol Pavel Kaidl navíc informoval o úspěšném technologickém testu rafinerie v Litvínově, během kterého bylo poprvé v historii pracováno výhradně s ropou jiného než ruského původu. Tento test potvrdil, že rafinerie je schopna definitivně přejít na jiný zdroj ropy. Příležitost k úpravám podle získaných poznatků však budou mít chemici už příští rok v dubnu při pravidelné odstávce. Dokáže si litvínovská rafinerie poradit s jinou než ruskou ropou? To ukáže již blízká budoucnost.

Jak to vidíte vy, poradíme si i bez ruské ropy? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Poradí si Češi i bez ruské ropy?

Zdroj: MERO
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články