Cestování v horkých dnech má několik pravidel. Vyjíždějte brzy, parkujte ve stínu a naučte se používat klimatizaci

                   

Léto ještě rozhodně neřeklo sbohem. I když jsou aktuální teploty nižší, meteorologové hlásí, že horkým dnům stále není konec. Mnoho lidí tak mohou opět překvapit komplikace s horkem spojené. Podívejme se společně na několik pravidel cestování v horkých dnech. Při jejich dodržení lze i při tropických teplotách zvládnout celou cestu víceméně bez problémů.

Vyjíždějte brzy ráno nebo pozdě večer

Pokud není s ohledem na vaše povinnosti nutné vyrazit jenom v určitý čas, naplánujte si svou cestu buď na brzy ráno, nebo na pozdní večer. Když bychom si měli vybrat, určitě více doporučíme první možnost, jelikož okolí ještě není tak vyhřáté od slunce a tak vás čeká nižší teplota než večer. Cestování bude mnohem pohodlnější, což poznáte už při nastoupení do vozu, kde bude mnohem přijatelnější teplota než v průběhu dne.

Parkujte ve stínu

Je na místě promyslet i parkování vašeho vozu. Pokud je to možné, snažte se ho umístit primárně do stínu. Pozor na to, že stín se vlivem putování slunce po obloze neustále mění. Je proto vhodné přemýšlet dopředu a dát vůz na to místo, kde bude stín před vaším příchodem. Nikoliv tam, kde je v době vašeho dojezdu. Budete mít jistotu, že při opětovném příchodu do vozu zde bude teplota přece jenom přijatelnější než na přímém slunci.

Naučte se auto rychle vychladit

Když přijdete k rozpálenému vozu, mohou v něm být teploty i nad 60 stupňů Celsia. Jak rychle vychladit auto? V první řadě je třeba dostat horký vzduch pryč a až potom se soustředit na chlazení. Sedněte do auta, nastartujte, zapněte klimatizaci a následně vystupte a otevřete všechny dveře u vozu. Vytvoří se průvan, který váš vůz rychle vyvětrá a eliminuje horký vzduch. Poté dveře zavřete a nechte chvíli působit zapnutou klimatizaci. Následně by ve voze mělo být celkem příjemně.

Používejte stínítka

I když jedete samy, je vhodné na zadní okna umístit stínítka, nebo začít uvažovat nad foliemi. To proto, že během jízdy na vaše auto stále svítí slunce. Jeho paprsky pronikají do interiéru a ten ohřívají. V tu chvíli je nutností používat klimatizaci naplno, aby došlo k efektivnímu chlazení vozu. Když použijete stínítka a folie, sluneční paprsky do interiéru neprojdou a udržení teploty bude snazší. Pokud máte ve voze panoramatickou střechu, rozhodně je třeba zatáhnout vnitřní roletu.

Naučte se pracovat s klimatizací

Pokud máte automatickou klimatizaci, je to jednoduché. Nastavíte přijatelnou teplotu a o nic se nestaráte. U manuální je to přece jenom komplikovanější. Ideální je zvolit proud vzduchu z veškerých výdechů a intenzitu foukání nastavit podle potřeby. V případě horka samozřejmě zvyšte sílu ventilace. Pokud vám začíná být zima, klimatizaci nevypínejte, ale snižte sílu ventilátoru, nebo upravte použité výdechy. Neustálé zapínání a vypínání klimatizace nejenom-že škodí celému systému, ale také je třeba pamatovat na to, že se vám bude v autě stále střídat chlad a horko a teplota nebude optimální.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články