Cestujeme bez klimatizace: Jak v autě zajistit přijatelnou teplotu

                   

Klimatizace je v moderních a nových autech již samozřejmostí, ale najde se mnoho starších nebo bazarových, které tuto vymoženost nemají. Dalším problémem může být její nedostatečné naplnění, případně přímo nefunkčnost. V některých případech nelze klimatizaci pustit kvůli ostatním cestujícím nebo malým dětem, které bývají na chlad citlivé. Co v těchto případech dělat a jak se na dlouhou cestu v rozpáleném autě připravit? Vyzkoušejte tipy, které pomohou zchladit auto i vás!

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Vyvarujte se rozpálení auta

V případě, že klimatizaci nemáte, ale i když je jí vozidlo vybaveno, je vhodné se vyvarovat rozpálení auta. V horkém letním počasí neparkujte na otevřených parkovištích, ale vyberte stinné místo, případně auto přikryjte plachtou.

Naplánujte odjezd na chladnější hodiny

Před cestou auto dobře vyvětrejte a zkuste naplánovat hodinu odjezdu na dobu, kdy je příjemněji. Ve večerních nebo brzkých ranních hodinách nebývá takové horko, navíc je menší provoz na silnicích i dálnicích.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Nedejte slunci šanci

Zvažte, zda nevybavit vaše auto stínítky nebo neinvestovat do zatemňovacích fólií s atestem. Ty jsou vhodné nejen pro ochranu před slunečním zářením, ale také před zloději.

Připravte si mokrou zásobu

Pro tento účel skvěle poslouží staré látkové kapesníky nebo bavlněné plínky. Důležité je prodyšnou a bavlněnou látku dostatečně namočit a jednotlivě zabalit. Navlhčené kusy látek je možné následně připevnit pomocí kolíčků na prádlo nebo kancelářských sponek na středovou ventilaci. Proudící vzduch bude svěžejší a chladivější, je nutná ale častá výměna za mokré, protože proudem vzduchu látka rychle vyschne.

Dodržujte pitný režim

O tom, že se v letních měsících musí dodržovat důsledně pitný režim, není třeba psát. Ale stále na to mnoho řidičů i osazenstva vozu zapomíná. K pití je vhodná studená voda, vyvarujte se přílišného pití kávy nebo nápojů s diuretickými účinky. Vodu si předem nachlaďte nebo přímo zamrazte (nezapomeňte na rozpínání během mražení), zabalte do ručníku nebo utěrky a dejte do termotašky nebo zavazadlového prostoru, aby vydržela co nejdéle studená. Ještě zabalenou do utěrky si jí můžete dát za krk, po rozmražení jí postupně pít.

Smočte se

Dalším dobrým tipem je se smočit před samotnou cestou, doporučuje se namočit si vlasy, ale klidně i části oblečení. V horkém autě rychle uschnou vlasy i tričko, vy ale budete svěžejší!

Vezměte s sebou led

Dobrým pomocníkem pro cesty v horku je samozřejmě přenosná termotaška nebo přímo lednice, ale vezměte z domova také všechen led, co máte doma připravený na drinky. Led dejte do nepropustného obalu a balíčky přiložte k ventilačním průduchům pod sedačky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články