Na první pohled nevinný prohřešek zvedá spotřebu paliva až o 28%. Je čím dál častější mezi českými řidiči

Jak ušetřit tisíce korun za jízdy autem? Snadno, stačí se vyhnout této populární chybě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Motoristé se na jednu stranu snaží ušetřit co nejvíce peněz za pohonné hmoty různými triky, pověrami, ale pak na stranu druhou zbytečně prolévají nádrží benzín či naftu tím, že zanedbávají očividné povinnosti. Velký vliv na to, kolik auto spotřebovává paliva, má servis a pravidelná údržba. Záleží na to, kdy čtenář čte tento článek, ale aktuálně latí, že i při dlouhodobě zvýšených cenách paliva tu ta tam došlo k poklesu ceny o pár haléřů.

Nesprávné použití oleje se projeví řadou potíží

Přesto ale nejde o nic, z čeho by se řidiči měli radovat. Palivo je možná levnější, ale ne levné, proto je dobré své auto vědomě servisovat a tím zbytečně nezvyšovat spotřebu. Řidiči si totiž velmi často neuvědomují, že stačí drobná chyba, nepozornost či ledabylost a náklady na pohonné hmoty mohou zbytečně vyskočit. V dlouhodobém horizontu pak může jít o ztrátu v řádech tisíců korun, průměrnou spotřebu totiž může zvednout až o 28 %. Z našeho průzkumu mezi čtenáři se potvrdilo, že se tento problém stává čím dál více rozšířenějším.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Proto je dobré vyhýbat se situacím, které se na nárůstu spotřeby negativně podílejí. V této rovině to znamená plně věnovat pozornost tomu, co předepisuje výrobce jako povinné a homologované technické náplně. Existují důvody, proč používat schválený motorový olej, náhrada za neschválený typ se může prodražit. Motor pracující se špatným typem oleje bude naléhavě vyžadovat častější návštěvy u čerpací stanice.

Olej s nesprávnou viskozitou zvyšuje spotřebu paliva

Před výměnou je proto důležité ověřit jeho specifikaci a pravidelně kontrolovat hladinu oleje v motoru. Kromě zajištění správného mazání motoru a jeho optimálního chodu má použitá náplň vliv na celkový výkon vozu a spotřebu paliva. Se správnou viskozitou může dojít k úspoře pohonných hmot, respektive naopak, nesprávně zvolený olej může spotřebu zvýšit. Průtok hustší kapaliny motorem vyžaduje více energie, jde o překonávání vyššího odporu v klíčových uzlech, typicky v olejovém čerpadle a pístech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

U oleje číslo před W odkazuje na zimní viskozitu při nízkých teplotách (W jako winter, tedy anglicky zima), druhé číslo souvisí s viskozitou u zahřátého oleje. Čím nižší číslo je, tím snáze olej v motoru proudí. Specifikace 0W jsou tedy vhodnější pro zimní použití než ty, které začínají 5W nebo dokonce 10W. Dobře zvolený olej zvyšuje účinnost hnací soustavy a snižuje spotřebu, naopak nevhodně vybrané mazivo může zapříčinit, že spotřeba paliva naroste.

Co vy, používáte správný olej?

Zdroj: MyMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články