Fatální chyby při přepravě dětí v autosedačce. Nedbalý postoj k důležitým detailům končí smutně

Časté chyby, které děláme při ukládání našich ratolestí do autosedaček. Stačí drobnost a můžete předejít nepříjemným následkům.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Často se stává, že spěcháme a když přijde na upevňování sedačky do auta, moc se tím nezaobíráme. Tato chyba se ale může stát osudovou. Stačí drobná chyba, aby bezpečnost autosedačky nebyla pro dítě dostačující. V tomto článku se zaměříme na nejčastější chyby rodičů při ukládání dětí do autosedaček, které představují pro bezpečnost vaší ratolesti nebezpečí.

Nejčastější chyba v upevňování sedačky

Nejčastější chyba je bohužel to, co by mělo být všem zřejmé. I sedačka pro dítě se musí připevnit k autu a ne pouze dítě k sedačce. Jakmile sedačku k autu neupevníte, při srážce hrozí, že sedačka i s vaší ratolestí vyletí a buď narazí do sedadla, nebo v horším případě je sedačka uprostřed a může tak při srážce i s dítětem proletět čelním sklem. Následky takového nárazu si asi umíte představit, nejčastěji se však jedná o poškození hlavy a krční páteře.

iZdroj fotografie: Pixabay

Upevnění na špatné místo

Když si koupíme sedačku pro naše dítě, měli bychom si opravdu důkladně přečíst návod, který je součástí balení. Nejčastěji u miminek se stává, že pásy rodič zastrčí z nevědomosti či ze spěchu jinam než má. Často to ale znamená, že pásy v podstatě ztratí jakýkoli význam a jsou spíše na ozdobu, protože ve chvíli, kdy dojde k srážce, se mohou uvolnit a dítě vyletí ze sedačky. V tomto případě dochází k úrazům ještě horším, nehledě na autosedačku, která na dítě často ještě spadne.

Upevňování bezpečnostních pásů svorkami

U autosedaček jsou téměř vždy svorky, jimiž máme upevnit pásy sedačky. Liší se vzhledem i způsoby, kterými se pás má upevnit. Rodiče si bohužel často zvyknou na špatný postup a ač je svorka zacvaknutá, někdy stačí pouze prudší zabrzdění a svorka povolí. Důsledkem je uvolnění pásu, které může vést k tomu, že dítě ze sedačky vyletí. Někdy jsou návody k použití takových svorek z plánku těžko pochopitelné. Existuje ale řešení v podobě online videa. Když nenajdete video na stránkách prodejce, s velkou pravděpodobností ho dohledáte na YouTube.

iZdroj fotografie: Pixabay

I oblečení dítěte má vliv

To, co si často neuvědomujeme, je to, že i takový detail jakým je materiál oblečení našeho dítěte má vliv. I přesto, že by sedačky měly být při správném upevnění bezpečné i tak se bohužel vyskytuje nepříjemné ale. V případě, že má dítě oblečení z klouzavého materiálu (nejčastěji se jedná o zimní oblečení) hrozí, že při nárazu jednoduše vyklouzne z pásů. Málokdy se stane, že by vyklouzlo celé, ale i trocha stačí k tomu, že se udeří tvrdě do hlavy.

Nepřehlížejte věkové kategorie

Když rodiče vybírají autosedačku často sáhnou po takové, která je pro starší dítě, protože vědí, že do nich jejich ratolest stejně doroste. Je to navíc velmi výhodné. Ušetří čas, který by strávili při koupi nové, a peníze, protože autosedačka tak dítěti déle vydrží. Takového rozhodnutí pak ale mohou velmi litovat. Při srážce poté dítku hrozí nejčastěji poškození pánve a vykloubení končetin, jelikož sedačka nepřiléhá k ramenům a dítě tak v sedačce naráží do jejích stran.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Opačný problém nastává, když je dítě na sedačku moc velké. Není čas na koupi nové, nebo chybějí prostředky, každopádně by tohle rodiče neměli v žádném případě zanedbat. V sázce je totiž opravdu mnoho. Nejnebezpečnější je v tomto případě srážka z boku, kdy zábrany hlavy a nohou už nejsou dost velké, aby dítě udržely. Dítěti pak může hlava i nohy vyletět do stran, kdy hrozí vymknutí nohou, ale i poškození krční páteře a v nejhorším i zlomený vaz.

Jaká kritéria jsou pro vás důležitá při výběru autosedačky?

Zdroj: CarMag

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Tomáš Englas

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruský tanker Iljušin Il-78 může u hranic NATO maximálně provokovat, ale nic víc. Vlastním letounům přitom dává „neomezený“ dolet
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat
adbz.cz
adbz.cz
Túje zhoustnou a porostou jako nikdy předtím. Stačí jim dopřát mykorhizní roztok a sílu budou čerpat z hub