Citron jako nedílná součást povinné výbavy? Moudří lidé ho v autě vozí nejen kvůli bezpečnosti

Proč je vhodné vozit v autě čerstvý citron? Jde o bezpečnost aroma není na první místě.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
                   

Skutečnost na pomezí mýtu a reality. Někteří řidiči vozí v autě citron a argumentují zásadní bezpečnostní výhodou a tím, že kus tohoto citrusového plodu může zachránit život, jen je třeba použít ho správně. Jakkoli může panovat obecná představa, že citron je žádoucí na palubě automobilu, protože hezky voní, není tomu tak. Nejde o aroma, ale o přímou konzumaci.

Citron v autě funguje jako bezpečnostní pojistka

Řízení na dlouhé vzdálenosti je poměrně monotónní činností, zejména když je cesta bez zatáček, v noci, na dálnici, s automatickou převodovkou a řadou bezpečnostních asistentů. Řidič po čase začne ztrácet pozornost. Poslouchání rádia není, i když by se to tak mohlo zdát, vhodným způsobem, jak předcházet únavě. Existují studie, které říkají, že hlasitá hudba naopak únavu prohlubuje. 

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Jak se únavě bránit? Existuje řada prověřených i méně realistických způsobů, počínaje plechovkou energetického nápoje a kelímkem silné kávy konče. Ve všech případech jde o ne zrovna zdravý životní styl. Lepší, než pít nápoje s obsahem kofeinu a budících látek, je sníst kousek citronu. Ten by měl okamžitě člověka probrat a dodat patřičné osvěžení. Únava by měla ustoupit do té míry, že motorista zvládne opět zásadní kus cesty bezpečně řídit.

Osvěžovač vzduchu? Jen když to nejde jinak

Bylo-li zmíněno aroma ovoce, dá se použít citrus jako přírodní osvěžovač vzduchu v kabině automobilu? V tomto ohledu není vhodné citron používat, roztírat jeho šťávu po přístrojové desce je nepatřičné. Chvíli je sice interiér prosycen příjemnou vůni, pak ale šťáva zkysne a z vůně se stane nepříjemný zápach. Krom toho obložení potřísněné ovocnými kapkami lepí.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Jak využít citron jako osvěžovač vzduchu? Je tady jedna možnost, pokud by řidič vyloženě trval na tom, že bez přírodní citronové vůně neujede ani kilometr. Dá se použít sušená citronová kůra, respektive sušený citron. Ten sice tak nevoní jak ten čerstvý, nezanechává ale za sebou lepkavé kapky. 

Věděli jste o této praktické vlastnosti citronu?

Zdroj: CarTips
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články