Co dělat, když brzdová kapalina auta ztmavne? Hrozí nebezpečné riziko

                   

Změnila náhle brzdová kapalina barvu na tmavě hnědou nebo dokonce černou? Může to mít několik důvodů a taková změna dokonce za určitých okolností představuje bezpečnostní riziko. Podívejme se, co přesně to pro vás znamená a co v takové situaci dělat.

Znamená změna barvy brzdové kapaliny vždy závadu? Ne každé zabarvení brzdové kapaliny by okamžitě signalizuje poruchu, kterou je akutně potřeba najít a odstranit. Ukazuje se, že její ztmavnutí je zcela přirozený jev, ke kterému dochází během provozu. Pokud však kapalina téměř okamžitě po výměně ztmavne a její barva není pouze mírně hnědá, ale dokonce i černá, je to pravděpodobně známka vážné závady brzdového systému. V této situaci je třeba ji řešit co nejdříve – koneckonců, má to velký význam bezpečnost vlastní i ostatních účastníků silničního provozu.

iZdroj obrázku: PxHere

Nejčastější příčiny ztmavnutí brzdové kapaliny

Jaké faktory mohou změnit barvu brzdové kapaliny tak, že ztmavne? Nejběžnější důvody jsou:

  • Brzdová kapalina má hygrofilní vlastnosti, takže absorbuje molekuly vody. Pokud netěsné brzdové potrubí umožňuje vniknutí vlhkosti do systému, může se barva změnit. Ve výsledku se také sníží bod varu kapaliny, což povede ke snížení brzdné účinnosti – navzdory sešlápnutí pedálu k podlaze nebudete moci zastavit vůz;
  • Silné znečištění – Pokud nebudete brzdovou kapalinu vyměňovat po delší dobu, nahromadí se kal, který se skládá z prachu nebo nečistot. Kontaminace tak kapalinu ztmaví;
  • Opotřebované brzdové potrubí – používání brzd samozřejmě vede k opotřebení – hadičky a trubky mohou popraskat nebo korodovat. Když se do kapaliny  dostanou kousky gumy nebo rzi, kontaminují ji a změní barvu brzdové kapaliny na hnědou;
  • Přehřátí brzdové kapaliny – porucha brzdových třmenů a bubnů může vést k přehřívání během provozu. Teplo se poté přenáší do kapaliny a aktivuje v ní chemické procesy, které mohou změnit její barvu.

Proč co nejdříve vyměnit černou brzdovou kapalinu? Pokud je brzdová kapalina již černá a podobá se použitému motorovému oleji, může to znamenat významnou ztrátu jejích vlastností. Kvůli tomu nebude dobře plnit svou funkci, což zase povede ke snížení bezpečnosti jízdy. I když to při běžném používání řidič nejspíš příliš nepocítí, v případě intenzivnějšího brzdění se může stát, že brzdový pedál nebude reagovat, což je krok k přímému ohrožení vás i ostatních účastníků silničního provozu.

iZdroj obrázku: PxHere

Shrnutí

Brzdová kapalina hraje velmi důležitou roli a ignorování potřeby výměny nebo identifikace příčin ztmavnutí může vést k poruše celého brzdového systému, což může při vysokých rychlostech vést k vážné nehodě. Každé vozidlo je třeba pravidelně kontrolovat a vyměňovat spotřební materiál. Pouze tak lze zajistit bezpečnost silničního provozu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články