Co hrozí řidiči za nepřipoutání bezpečnostním pásem a může dostat pokutu za nepřipoutaného spolujezdce?

Nezapnutý bezpečnostní pás je hrubým porušením silničních zákonů. Policejní hlídky se často zaměřují právě na tento přestupek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý řidič ví, že když jej zastaví policejní hlídka a on nebude připoutaný bezpečnostním pásem, s největší pravděpodobností dostane pokutu a dokonce může dostat i body. Jak je to ale s nezapnutým bezpečnostním pásem u spolujezdce? Zodpovídá za to řidič nebo pouze soba, která sedí vedle něj? Dříve bylo zákonem jasně dáno, že za nepřipoutaného spolujezdce zodpovídá řidič vozidla. Dnes jsou však už zákony upravené a všechno je trochu jinak.

Co hrozí řidiči za nezapnutý bezpečnostní pás?

Většina řidičů nevěnuje pozornost tomu, zda jsou cestující v jeho vozidle připoutáni bezpečnostními pásy. V případě, že není připoután přímo řidič, hrozí mu pokuta 1500 až 2000 Kč, na místě do 2000 Kč. Současně s tím mu mohou být přičteny dva body. Pokud není připoutána osoba, která sedí vedle řidiče, hrozí jí pokuta ve stejné výši jako řidiči automobilu. Na rozdíl od něj však nemůže obdržet dva body, protože ty mohou být přičteny pouze řidiči.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Může dostat řidič pokutu za nepřipoutaného spolujezdce?

Často diskutovanou otázkou je, jestli může řidič dostat pokutu za neuvázaného spolujezdce. Současný silniční zákon přímo nestanovuje, že je povinností řidiče zajistit připoutání spolujezdce, jako tomu bylo dříve. Dnešní silniční vyhláška stanovuje, že má řidič povinnost zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete. Nelze tedy s jistotou říct, že při policejní kontrole, kdy spolujezdec nebude připoutaný, nedostane řidič pokutu. Tento případ je však velmi málo pravděpodobný.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jako řidiči vám ale určitě záleží na bezpečnosti jak svojí, tak přepravovaných osob. Z toho důvodu je dobré si pohlídat zapnuté bezpečností pásy u všech cestujících, kteří s vámi jedou v autě, i když vám to zákon výslovně neukládá za povinnost. Bezpečnostní pásy zachrání každým rokem život tisícům lidí, a přestože je někteří řidiči kritizují a vůbec nepoužívají, mají svůj velký význam.

Zdroj: Zákony pro lidi

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články