Zastaví váš automobil uprostřed cesty, pokud vám náhle dojde AdBlue kapalina?

AdBlue kapalina by vám nikdy v nádržce neměla dojít. Pokud ignorujete upozornění a zanedbáte tak její doplnění, můžete mít potíže.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

AdBlue, nebo také močovina, je kapalina, která se používá k dodržování neustále se zpřísňujících emisních limitů. AdBlue je vstřikováno do výfukových plynů a díky selektivní katalytické redukci (SCR) přeměňuje škodlivé oxidy dusíku Nox na neškodné látky.

Kde se AdBlue nachází

Z chemického hlediska není tato látka ničím jiným než sloučeninou močoviny a destilované vody. V autě její přítomnost poznáte nejjednodušeji díky modrému víčku vedle víčka od nádrže (někdy je modré víko v zavazadlovém prostoru). Dalším poznávacím znamení může být také to, že v příručce k vašemu vozu naleznete zmínku o SCR katalyzátoru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak AdBlue funguje

Kapalina je ve výfukovém systému vstřikována před SCR katalyzátor, v němž pak díky reakci dochází k rozložení AdBlue na čpavek a oxid uhličitý. Čpavek poté reaguje se škodlivými oxidy dusíku a vytváří se neškodlivý dusík a voda.

Co se stane s vaším automobilem, když AdBlue dojde

V podstatě by vám tato kapalina nikdy dojít neměla, neboť vás na její nedostatek neustále upozorňují zvukové signály, nápisy na palubním počítači nebo i speciální rozsvícená kontrolka. Tato varování mohou přicházet klidně i 3 000 km před nutným doplněním, takže byste vždy měli mít dostatek času si kapalinu doplnit. Jedna plná nádržka by vám měla vydržet minimálně od jedné servisní kontroly ke druhé. Tudíž je možné, že doplnění za vás udělá automechanik a vy nikdy do kontaktu s močovinou ani nepřijdete.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud vám AdBlue v nádržce přeci jen dojde, nemusíte se bát. Motor svého vozu tím nepoškodíte a ani se vám uprostřed vaší cesty nevypne. Auto vám dovolí dojet na benzínovou pumpu, koupit AdBlue a doplnit ho. Musíte si však být jisti, že když na pumpě vypnete motor, budete mít kapalinu k dispozici. Problém je totiž v tom, že po dojetí s prázdnou nádržkou a vypnutím motoru nejde bez následného doplnění močoviny motor znovu nastartovat. Vždy tedy poslouchejte varování, která k vám váš automobil vysílá.

iZdroj fotografie: Depositphotos

AdBlue se již delší dobu zabydluje ve všech novějších automobilech plnících neustále se zpřísňující normy Euro, tedy alespoň co se dieselů týče. Při koupi nového automobilu si tak prosím zkontrolujte jeho přítomnost a neignorujte jeho pravidelné doplňování. Můžete si tak ušetřit problém s případným nenastartováním.

Zdroj: YourMechanic

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články