Co stane, když váš automobil zasáhne při jízdě v bouřce blesk?

Bouřka je běžnou součástí letních měsíců a není radno si s ní zahrávat. I když je automobil navržený tak, aby se cestujícím nic nestalo, je důležité dodržet několik zásad.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Blesk je běžný přírodní jev, který doprovází bouřku. Má v sobě obrovskou energii, jíž přenese na nejbližší, a většinou nejvyšší místo v okolí. Domy jsou proti blesku spolehlivě chráněny hromosvody, ale jak jsou na tom automobily? Je bezpečné být při bouřce někde na kopci v autě? Teoreticky by se nemělo nikomu nic stát. Bouřky však každým rokem zaviní nespočet požárů, škod a zranění. Určitě tedy není dobrý nápad zkoušet, co všechno se může při bouřce stát.

Co se stane po úderu blesku do automobilu?

Automobil funguje při úderu blesku jako takzvaná Faradayova klec, což znamená, že je elektrické pole soustředěno pouze na jeho povrchu, nikoliv uvnitř, a elektrický výboj sklouzne po povrchu vozu až do země. Lidem uvnitř se v takovém případě nic nestane, protože je karoserie vozu před zásahem blesku spolehlivě ochrání; alespoň tak to tvrdí teorie. Celý průběh zásahu blesku do automobilu je však mnohem složitější.

Úder blesku do auta může být v určitých případech nebezpečný

Při úderu blesku do automobilu následuje oslnivý záblesk doprovázený ohlušující ránou. Celé je to velmi nebezpečné, protože se řidič může leknout, strhnout volant a havarovat. V případě, že se člověk dotýká ovládání rádia v okamžiku, kdy do vozu udeří blesk, může se výboj dostat dovnitř automobilu po drátech radiopřijímače a cestujícího zranit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obecně známé je, že pneumatiky kol obsahují vodivý uhlík, takže by měly elektrický výboj svést do země. Může se však stát, že se propálí a vůz se pak bude chovat, jako kdyby měl prasklou pneumatiku, což může způsobit nehodu. Pokud do vašeho automobilu udeřil blesk, dávejte si pozor při vystupování, abyste se nedotkli karoserie, protože na ní mohl zůstat zbytkový náboj, který vás může pokopat.

Jak je to s úderem blesku do kabrioletu?

Často řešeným tématem spojeným se zásahem blesku do auta je, jestli jsou v bezpečí i majitelé kabrioletu. Odpověď je ano. I plátěná střecha kabrioletů je navržena tak, aby fungovala jako Faradayova klec, takže elektrický proud sjede po konstrukci vozu a posádka je v bezpečí. Při bouřce je však nutné pozavírat všechny okna, aby blesk nevletěl dovnitř vozu, to by mělo daleko horší následky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Navzdory tomu, že jste při bouřce v zavřeném automobilu v bezpečí, doporučuje se zastavit na nějakém bezpečném místě a počkat, než bouřka odejde. Je to z toho důvodu, že po úderu blesku se může řidič leknout, zazmatkovat, a způsobit vážnou dopravní nehodu.

Zdroj: AutoCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články