Co zkontrolovat v autě před dlouhou cestou? Prevencí předejdete potížím a vysokým výdajům nejen v zahraničí

Řada řidičů se začne po zimní pauze vydávat na delší cesty, zejména spojené s dovolenými. Zanedbané auto může způsobit řadu nepříjemností, příprava je nutností.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Automobily se vždy porouchají v tu nejméně vhodnou chvíli, na to nejvzdálenějším možném místě od domova, to je zákon schválnosti. Ale také to souvisí s tím, že krátké cesty kolem domu auto nijak nezatíží, prověrka nastává při dlouhé monotónní jízdě. Nižší jednotky kilometrů nehrají roli, příprava je potřebná hlavně při jízdě do zahraničí. Cesta dlouhá několik set kilometrů by neměla probíhat bez komplexní přípravy auta. Na co se zaměřit?

Kontrola světel a povinná výbava

Kdo nevidí, neví, kam jede. U moderních laserových svítilen to nehrozí, ale u starších vozů je vhodné před dlouhou cestou zkontrolovat stav žárovek. Jednak ve světlech, ale také ty náhradní. Může se stát, že vlákno vyhoří právě v den odjezdu a bude třeba vyměnit kus za kus. Dobrý nápad je zajet preventivně do servisu na diagnostiku intenzity paprsku a prověrku, zda jsou světla správně seřízena.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakkoli se předpisy v EU, po které cestujeme asi nejčastěji, snaží být sjednocené, mohou se v detailech lišit. I co se týká povinné výbavy. Cestujete-li za hranice, ověřte si, že máte bezpečností výbavu povinnou pro tu danou zem. U nás je seznam povinné výbavy zúžen na to nejnutnější, jinde to ale může být jinak, víme přece, jakým směrem se ubírají trendy motorismu. A také jiný je přístup zahraničních policistů při kontrole povinné výbavy.

Aktuální povinná výbava ČR

  • Výstražný trojúhelník
  • Autolékárnička (pozor na expirační dobu)
  • Reflexní vesta
  • Rezervní kolo nebo prostředky na opravu pneumatiky (výjimka platí pro sjednané asistenční služby pro výměnu pneumatiky po celé ČR a auta s dojezdovými pneumatikami)

Doporučená výbava

  • Reflexní vesty pro spolujezdce
  • Hasící přístroj
  • Letní či zimní výbava (dle období, na zimu zejm. škrabka, řetězy)
  • Startovací kabely
  • Tažné lano
  • Ruční svítilna

Celkový stav a kapaliny

Před dlouhou cestou je také vhodné zkontrolovat běžné kapaliny, zejména v ostřikovačích, ověřit stav chladící kapaliny, zkontrolovat tlak v pneumatikách, nechat si před létem doplnit klimatizaci. A zkontrolovat, že proběhly všechny pravidelné servisní úkony, jako je výměna oleje a podobně. A pokud se například blíží nějaký větší servisní úkon, je lepší absolvovat ho ještě před cestou. 

Co vy kontrolujete před dlouhou cestou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko má nejsilnější mezikontinentální střely i nejvíce jaderných hlavic na světě. Opravdu je „teroristickým státem“? USA zůstává pozadu
Události247.cz
Události247.cz
Předstupeň jaderných zbraní: Putin hodlá podniknout zničující krok. Ve hře je vypuštění smrtící látky do ovzduší
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
„UFO hacker“ se naboural do webových stránek NASA. Prý tam našel informace o mimozemšťanech a viděl i fotky
adbz.cz
adbz.cz
Trik hotelových uklízeček: Polštáře budou jako nové, zažraná žlutá špína, pot ani bakterie se v nich neudrží