Používáte couvací kameru při parkování? Pozor, ať vás brzy nepostihne nepříjemná pokuta

Parkování je náročná věc pro mnoho řidičů. Parkovací kamera proces usnadňuje, ale jen do určité míry, odpovědnosti se člověk nikdy nezbaví.

i Zdroj fotografie: Škoda
                   

Dříve se o tomto řidičům ani nezdálo. Jen pár dekád nazpět a parkovat musel každý jen podle zpětných zrcátek. Dnes je couvací kamera jednou z moderních vymožeností, která skutečně usnadňuje řidičům život. V poslední době čím dál častěji funguje jak v osobních autech, tak v dodávkách. Díky kameře je parkování mnohem pohodlnější a bezpečnější. Avšak i přesto, že tato technologie usnadňuje manévrování s vozidlem, existuje značné riziko.

Kamera je jako oheň. Poslouží, ale je to velmi zlý pán

Jsou situace, při nichž by měli být řidiči v rámci používání couvací kamery extrémně pozorní. Bezpečnostní systémy v autech jsou navrženy tak, aby pomáhaly řidiči při řízení, nikoli aby jej nahradily. Pomáhaly, to je důležité slovo. Kamera nezbavuje řidiče odpovědnosti za to, co se stane při parkování. I když couvací kamera poskytuje lepší přehled o situaci vzadu, stále musí být řidiči obezřetní. Musí se spoléhat stále na své vlastní pozorovací schopnosti.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Stanislava Kučery

Proč vyžadují parkovací manévry od řidiče neustálou pozornost a sledování situace z mnoha úhlů? Couvací kamera může být užitečným nástrojem, který pomáhá zlepšit naši orientaci při couvání, ale poskytuje nereálný obraz. Velmi často jde o zdeformované a zkreslené zobrazení situace za autem. Objektiv kamery velmi často funguje jako takzvané rybí oko. Na displeji se pak zdá, že za autem je stále dost místa, a najednou tam už místo není.

Dostali jste pokutu za parkování? Nemusíte za ni platit

Kvalita obrazu poskytovaného couvací kamerou může také záviset na stáří auta. I když většina modelů na trhu funguje dobře za dobrých světelných podmínek, ve špatných světelných podmínkách může být obraz méně kvalitní. Proto je za soumraku a v noci stále nejlepší porovnávat prostor za autem na kameře s pohledem na vnější zpětná zrcátka. Pro řidiče vozidel typu SUV může být parkování bez couvací kamery mnohem obtížnější, zejména kvůli omezenému zornému poli na parkovišti.

Za parkování je vždy odpovědný člověk, nikdy kamera

Zpětná kamera a parkovací senzory mohou pomoci minimalizovat riziko poškození vozidla při parkování. I tam ale platí výše uvedené. Stále je třeba konfrontovat stav na kameře přes zrcátka. „Je důležité si uvědomit, že každý systém má svá omezení,“ říká odborník na servis evropských a japonských aut pan Pavlíček. Couvací kamera může zkreslovat vzdálenost k objektům v okolí vozidla, a také ji zkresluje. „Někde více, někde méně, ale nikdy to, co je na obrazovce, není dokonalým odrazem skutečnosti vzadu,“ varuje expert.

Některé modely aut mají na obrazovce zobrazeny čáry, které pomáhají určit vzdálenost od překážky. Pomáhá to, ale stále, jde jen o obraz, ne o skutečnost. Jednou z věcí, která také deformuje obraz, je nechtěný pohyb kamery v uložení. Postupem času může dojít k tomu, že se objektiv kamery pohne, kamera pak zobrazuje nesouměrně. Obecně je důležité si uvědomit, že technologie jako couvací kamera nebo parkovací asistent mohou usnadnit parkování.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jde ale stále pouze o zařízení, jež nikdy nemohou plně nahradit smysly člověka za volantem. A i kdyby, tak nenesou za správnost manévru odpovědnost. Ta je vždy a pouze na řidiči. Takže pokud dojde při parkování ke kolizi s jiným autem, jde potenciální pokuta samozřejmě za řidičem, ne výrobcem kamerového zařízení. A stejné to je i s ohledem na náklady na opravy poškozeného vozidla.

Používáte parkovací kameru?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články