Cyklista jako postrach řidičů. Toto jsou nejčastější problémy, které způsobí

                   

Účastníkem silničního provozu není jenom řidič motorového vozidla. Je to i cyklista. I když ti na majitele aut často nadávají, pravda je taková že cyklisté dělají mnohdy věci, za které by je řidič nejraději vytlačit mezi silnici. Toto jsou ty nejčastější. Dějí se vám také?

Vynucování přednosti

Cyklisté si s dopravními předpisy zase až tak velkou hlavu nelámou. Velkým jejich problémem je vynucování přednosti. V případě kolony předjedou auta a zařadí se před první. Pokud někam najíždění, neřeší, zda něco jede nebo nikoliv. Jsou přece cyklisté, kteří se vejdou a řidič je může bez problémů objet.

Jízda na červenou

U menších křižovatek jde o počínání, které je pro ně zcela běžné. I když svítí červená, prostě jedou. Na větších křižovatkách si něco podobného dovolí v případech, kdy jedou vpravo, nebo v případě kdy se jedná o křižovatku tvaru T a oni se stále drží u jednoho okraje. Že působí mnoho komplikací řidičům, na to již nehledí.

Přejíždění přechodu pro chodce

Řidič má povinnost pustit chodce na přechodu. Nutno dodat, že takové právo přednosti má pouze chodec, nikoliv cyklista jedoucí na kole. Mnoho z nich bohužel přechody přejíždí ve velké rychlosti, čímž jsou nebezpeční nejenom klasickým chodcům, ale dělají problémy i autům. Nejhorší jsou ti, kteří si takovou jízdou vynucují přednost.

Nedávání znamení o změně směru jízdy

Stačí na pár vteřin ukázat rukou – přesto je to pro mnoho cyklistů nadlidský úkol. Znamení o změně směru jízdy nedává většina z nich. Když následně znenadání začnou odbočovat vlevo tím způsobem, že strhnou řídítka ke středu vozovky a dále doleva, má řidič jedoucí za nimi co dělat, aby do cyklisty nijak nenarazil.

Jezdí tam, kde nemají

I když mají vybudované cyklostezky a speciální pruhy, mnohdy jezdí dost možná záměrně jinudy. Někteří jezdí přímo v pruhu pro auta, jiní zase jezdí na chodníku. Zde ohrožují nejenom chodce, ale když neočekávaně sjedou do vozovky, tak ohrožují také řidiče.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články