Dálková světla neumí řada řidičů používat. Často je nevypínají tam, kde musí

                   

Dálková světla jsou dobrými pomocníky vše chvíli, kdy jedeme v noci zcela neosvětleným místem. Nutno ale dodat, že většina řidičů je používat neumí, nebo se to nechce naučit. Jaké jsou hlavní prohřešky? Podívejte se společně s námi na ty nejznámější.

Protijedoucí vozidlo

Pokud řidič vidí vozidlo v protisměru, měl by to pro něho být signál k tomu, aby svá dálková světla vypl. Stejně tak by měl zareagovat i řidič protijedoucího vozu. Situace na našich silnicích je však taková, že řada řidičů čeká s vypnutím doslova až do poslední chvíle. Neuvědomují si, že protijedoucího řidiče kvůli tomu delší dobu oslňují.

Dojeté pomalejší vozidlo

Dálková světla je třeba vypnout také ve chvíli, když řidič dojede někoho pomalejšího. I když jede za ním, dálkovými světly ho výrazně oslňuje. Jemu se odrážejí hlavně ve zpětných zrcátkách a řidič prvního vozu tak nemá tak dobrý výhled za vozidlo na to, co vše se za ním děje. Ani tuto povinnost mnoho řidičů nerespektuje a nechávají dálková světla svítit s odůvodněním, že řidič před nimi se dívá dopředu, a tak mu nevadí.

Osvětlená vozovka

Pokud se dostanete na úsek, kde je vozovka osvětlena – typicky se jedná o obce nebo jejich části, je použití dálkových světel zakázáno. Zatímco ve větších městech je toto respektováno, tak v menších obcích na to dbá málokdo. Když jimi řidiči během noci projíždí, tak svá dálková světla vůbec nevypínají. Mnoho z nich ani netuší, že tím porušují současné zákony.

Železniční přejezd

I tady je třeba dálková světla vypnout. A dokonce je třeba vypnout i světla potkávací, pokud by došlo k oslňování řidičů, kteří stojí na druhé straně přejezdu. Moc lidí však světla nevypíná, jelikož si neuvědomují to, že mnohdy je jejich vozidlo v mírnějším kopečku, a tak svými světlomety přímo září do zorného pole řidiče na druhé straně. Když k tomu nechají zapnutá ještě dálková světla, je toto jednání zcela nepochopitelné.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články