Další novinka v povinné výbavě vozidel. Rádio s příjmem DAB+

                   

Bez autorádia si dnes nedokážeme představit jízdu. Díky němu můžeme poslouchat hudbu, zajímavé rozhovory, stejně jako nás může upozornit na to, co se děje před námi. V minulosti byly dokonce i doby, kdy autorádio bylo součástí jenom příplatkové výbavy. Vše pokročilo a dnes už je standardem ve většině nabízených nových vozů. Nutno však říci, že často jenom ve své základní verzi. Ta lepší bývá za příplatek. A to by se mělo v budoucnu změnit.

Rádio s příjmem DAB+ má být povinnou výbavou vozu

Co se má změnit? Poměrně v tichosti byla na konci roku 2018 schválena změna, která se týká právě autorádií ve vozech. Konkrétně změny stanoví takzvaný evropský kodex pro elektronické komunikace (EECC), který byl na konci minulého roku schválen. Kromě jiného se jedná o nařízení, které říká, že v budoucnu musí mít všechna nová auta vybavena své autorádio příjmem umožňující takzvaný standard DAB+. Jednoduše řečeno se jedná o standard terestriálního digitálního vysílání.

Proč právě DAB+?

Důvody jsou celkem zřejmé. Je to hlavně lepší kvalita zvuku, bezproblémová dostupnost signálu, ale i lepší výběr, stejně jako snadnější naladění rozhlasových stanic bez ohledu na konkrétní lokalitu. Na první pohled se tak má jednat o nařízení, které dokáže přijít vhod mnoha lidem. Opak ale může být pravdou.

Jak to ovlivní cenu nových vozidel?

Nutno říci, že se toto nařízení může stejně jako řada dalších povinných prvků výbavy podepsat na tom, kolik budou nové vozy stát. Už nyní některé vozy nabízejí DAB+ rádio jako formu příplatkové výbavy, a tak lze pomocí jejich ceníku a konfigurátoru zjistit, o kolik se může navýšit základní cena vozu. Jsou ale i modely, které tuto možnost zatím vůbec nenabízejí. Je tedy jasné, že zde může být navýšení markantnější, jelikož tento typ rádia bude pro model novinkou, do kterého jen třeba započítat i cenu jeho vývoje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články