Umělá inteligence začala navrhovat první auta. Výsledek? Nemáme slov, posuďte sami

Drtivý nástup umělé inteligence se pochopitelně nemohl vyhnout ani výrobě automobilů. Zcela přirozeně se podílí na tvorbě designu a v plánu je mnohem víc.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Údiv a v dobrém slova smyslu pozdvižení, které během posledních měsíců vyvolal nástup umělé inteligence (AI), je většině z nás dobře znám. Pobavení nad diskusí na ChatuGPT, bleskurychlé rešerše na jakékoli téma a oblíbený nástroj všech náctiletých školáků pro domácí úkoly z čehokoli má pochopitelně i podstatně sofistikovanější využití. Jedním z nich je design, kde je možné využít bezbřehé „znalosti“ a objemy dat, jimiž AI disponuje. Jak to dopadá, když to pochopí u jedné z předních automobilek, se podíváme společně.

Pro AI a dnešní počítače není nic problém

Grafické a obrazové možnosti si také většina z nás už zkusila. Třeba když nechala vytvořit fantastickou fotografii, vyretušovat tu svoji nebo doplnit chybějící pozadí u obrázku v telefonu. Výpočetní výkony dnešních zařízení jsou již natolik velké, že to, co bylo kdysi záležitostí grafických stanic, s přehledem zvládne MacBook s M2 procesorem. A ani se u toho nezapotí. Není tedy asi překvapení, že ty opravdu výkonné systémy bez problémů vytvoří – s pomocí AI – celý design automobilu.

iZdroj fotografie: Toyota

Stačí zadání vstupních parametrů, rozvoru, požadované aerodynamiky, umístění motoru a dalších „vstupních dat“, a na monitoru se objeví varianty toho, jak by budoucí vůz značky mohl vypadat. Netřeba dodávat, jak moc to usnadňuje designérům počáteční skici a návrhy celého vozu. Tento přístup tak zkracuje dobu vývoje nových modelů a výrazně urychluje proces hledání finálního návrhu, z dřívějších týdnů a měsíců mohou být hodiny a dny. A vždy se zárukou, že to, co je na monitoru, bude v reálu také fungovat.

Válka v Evropě změní design našich vozů, říká šéfdesigner Audi. V Ingolstadtu otáčí kormidlem

Toyota začíná s úpravami designu, kde ale skončí?

Jak uvedl kalifornský výzkumný ústav Toyoty, aktuálně jeho tým provádí experimenty s využitím systémů generativní umělé inteligence k optimalizaci designu vozidel v rané fázi. AI tak umožňuje inženýrům Toyoty vytvářet koncepty designu vozidel založené na předem stanovených požadavcích. Díky generativním systémům umělé inteligence je možné rychle vytvářet jedinečná a funkční auta, která kombinují estetickou přitažlivost a technickou efektivitu.

Jaký je váš názor, jak to vidíte do budoucna? Zanikne profese designéra automobilů a necháme všechno na umělé inteligenci, nebo velikáni Pininfarina, Bertone a Guigaro budou stále nenahraditelní? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Myslíte, že nás AI jednou opravdu zcela nahradí?

Zdroj: Toyota Press
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články