Desítky let stará, unikátní Tatra 813 nalezena v perfektním stavu

                   

Když se řekne Tatra 813, mnoho lidí si vybaví tento doslova ikonický armádní vůz. Jedná se o auto, které se vyrábělo v letech od 1967, až po rok 1982. Je jasné, že vzhledem ke stáří těchto modelů už je spíše raritou najít dokonale zachovalý a funkční kousek. Přesto se něco takového podařilo a vy se můžete ikonickou Tatrou 813 pokochat a podívat se na to, že na tomto voze se často nemusí podepsat ani zub času.

Známé armádní auto

Nalezená kopie Tatry 813 byla vyrobena před 43 let a byla používána v armádě NDR. A zde patrně nebyla až tolik využívaná, jelikož na tachometru je uveden údaj 3 700 najetých kilometrů. I to je vysvětlení pro to, že je auto v celkem slušném technickém stavu. To je ostatně vidět už na první pohled, který musí těšit nejenom milovníky armádní techniky, ale i aut obecně.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Velmi zajímavé parametry

Tatra 813 je skutečně velmi zajímavým autem. Má kabinu, kde najdeme celkem 4 dveře. Jakmile se ocitneme uvnitř ní, je zde hned 7 míst k sezení. Samozřejmostí je také dostatečně velký nákladový prostor, který výrazně zvyšuje praktičnost tohoto vozu.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Zapomínat nesmíme na to, co je pod kapotou tohoto unikátního vozu. Je to dvanáctiválcový naftový motor s označením T-930. Objem motoru je 17,4 litrů a jeho výkon činí 250 koní. Ohromující je točivý moment 960 Nm při 1 200 otáčkách. Tatra 813 má celkem 20 rychlostních stupňů a čtyři rychlosti v případě zpátečky. Snad jedinými negativy může být maximálka pouze 80 kilometrů v hodině, nebo také to, že spotřeba je kolem 42 litrů na sto kilometrů.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Auto je na prodej

Nejenom, že je tato Tatra 813 na pohled unikátní. Zajímavostí je také to, že tato zachovalá nalezená kopie je na prodej. Toto auto si tak lze pořídit, pokud máte k dispozici částku 29 000 euro. Potom můžete vlastnit něco, co dost možná znáte z dob vašeho působení v armádě. Pro fanoušky tohoto vozu rozhodně zajímavá nabídka.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články