Do tohoto vozu udeřil blesk. Co se s ním stalo? A jsme jako cestující chráněni?

                   

Prudké bouřky nejsou v posledních dnech nic výjimečného. Doprovází je kroupy, silný vítr, hustý déšť a dále také blesky. Ty obvykle míří směrem k nejvyššímu bodu v krajině. Není to ale pravidlo stoprocentní. Často mohou udeřit i jinde. A není výjimkou, že mohou zasáhnout dokonce i automobil.

Jak vypadá auto zasažené bleskem? Podívejte se

Myslíte si, že to není možné? Podívejte se na toto video. Jednomu z jiných řidičů se díky palubní kameře povedlo natočit, jak to vypadá když vozidlo zasáhne blesk. Auto se plynule rozjíždělo na křižovatce, když najednou… Velká záblesk a velká rána. A to zcela znenadání. Jaký šok museli mít lidé ve voze, i lidé v ostatních autech, to vám ukáže video níže.

Je posádka vozu chráněna?

Co se stane, pokud automobil zasáhne blesk? Může to ohrozit posádku, nebo je v bezpečí? Odpověď je jednoduchá. Zdraví člověka může více ohrozit daný šok ze záblesku a rány, než elektřina ze samotného blesku. Zásah bleskem tak pro posádku není nebezpečný. Jak je to možné? vysvětlení hledejte ve fyzice. A to už v devatenáctém století, kdy se přišlo na to, že ne všude se elektrický proud dostane.

Správná konstrukce vozu

Pokud se podíváme na konstrukci vozu, musíme říci, že při zásahu bleskem funguje jako takzvaná Faradayova klec. Právě díky tomuto experimentu bylo ověřeno, že uvnitř kovové klece není žádné elektrické pole. To je pouze vně celé konstrukce. A to stejné se děje ve chvíli, kdy blesk zasáhne automobil. Silní elektrické pole je všude kolem, uvnitř vozu však nikoliv. Tedy za ideálních podmínek – to je nutno dodat.

Rizika přesto existují

Nežijeme v ideálním světě a s tím je třeba počítat. Stále je vhodné brát v potaz nedokonalou konstrukci vozu, dotyk pasažéra se samotnou kovou částí karosérie, nebo jiné vnější vlivy. Jsou známy případy, kdy zásah blesku do vozu osoby v něm popálil. Jde však spíše o výjimky a z fyzikálního hlediska by k podobným stavům mělo docházet opravdu jenom velmi výjimečně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články