Kontroverzní dopravní značka porušuje hned několik zákonů. Může ale přesto ženám zakázat vjezd?

Dopravní značya mohou omezovat vjezd řidičům podle různých kritérií, avšak ne podle pohlaví. To je nepřípustné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos, AutoŽivě
                   

Může si někdo vyrobit dopravní značku podle libosti a umístit si ji, kam chce? A dokonce vyžadovat, aby ji ostatní respektovali? Do redakce nám napsal čtenář, pan Milan J., a my jsme se rozhodli po přečtení zveřejnit jeho e-mail v plném rozsahu. Pan Milan se ptal, zda by bylo možné nechat vyrobit a legálně umístit dopravní značku, která by zakazovala vjezd ženám do určitých míst v Praze. Pan Milan argumentoval tím, že ženy neumí parkovat.

Dělit řidiče podle pohlaví je dnes zcela nepatřičné a ilegální

„Zdržuje mě, když jedu za nějakou ženskou a ta neumí zaparkovat,“ psal pan Milan. „Raději by měly chodit pěšky.“ Musíme říct, že my se s takovým názorem nijak neztotožňujeme, nesouhlasíme s ním. A že fotky přiložené k tomuto článku jsou koláže připravené pouze pro ilustraci, jak by takový zákaz mohl, podle popisu pana Milana, vypadat. V současné demokratické společnosti je nesmysl, aby byly ženy jakkoli znevýhodňovány.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Může se stát, že v určitých oblastech jsou ženy lepší než muži a naopak. Je to přirozené, ale to se bavíme spíše o vlohách a dispozicích k určitým specializovaným činnostem. V obecné rovině panuje mezi oběma pohlavími absolutní rovnost. Minimálně optikou naší redakce. Nicméně téma je natolik závažné, už jen tím, že někoho skutečně napadne ho diskutovat, že jsme se rozhodli přenést jej v rámci rychlého průzkumu k širší veřejnosti.

Co dělat, když autu selžou brzdy. Jak bezpečně zastavit bez zranění a nehody?

Diskuse o využití dopravních značek k omezení přístupu na veřejná místa podle pohlaví vyvolala bouřlivé reakce mezi všemi, na které jsme se v rámci redakčního průzkumu obrátili. Všechny oslovené ženy do té poslední se cítily uraženě, poškozeně, ukřivděně. Mužští respondenti pak částečně reagovali v pokusu o vtip, nicméně i valná většina mužů s takovým systémem nesouhlasila. Existence značky „Zákaz vjezdu ženám“, jenž by měl omezovat ženám vjezd na určená místa, je prostě nepřijatelný. Co na to pohledem skrze právní aspekty?

Dopravní značky nelze vyrábět a umísťovat podle libosti

Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, sice stanovuje určité možnosti pro specifické značky. Ale ty nesmí diskriminovat žádnou sociální skupinu ani porušovat základní lidská práva a svobody. Někteří muži možná argumentují, že ženy jako řidičky jsou horší, zejména v oblasti parkování. Tato tvrzení mohou být založena spíše na genderových stereotypních představách než na skutečných faktech. Pokud se zjevně dost netolerantní čtenář pan Milan ptal, jestli může takovou značku vyrobit, pak je třeba přiznat, že ano.

Ale nemůže ji jen tak někam umístit. Maximálně u sebe na dvorek, a i tak se bude vystavovat žalobě. Nebo přinejmenším nelibosti ostatních. V rovině veřejné o umístění značek rozhoduje silniční správní úřad po konzultaci s Policií ČR. Netřeba teď řešit, že značka tak, jak je na obrázku, neodpovídá pravidlům. Protože u zákazu vjezdu nelze zákaz psát dovnitř, ale na dodatkovou tabulku.

iZdroj fotografie: Depositphotos, AutoŽivě

A jestli (nelegálně) umístěná dopravní značka zakládá povinnost dodržovat ji? Ne, pokud by na to došlo, tak policie bude vědět, že je to neplatná značka. Za její porušení nikoho nepostihne. Naopak hrozí postih pro toho, kdo by ji na veřejné místo umístil, šlo by minimálně o přestupek. Anebo i trestný čin poškozování cizích práv, pokud by tím někdo způsobil někomu jinému škodu.

Jsou ženy dobré řidičky?

Zdroj: MD ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články