Dříve Žigulík. Dnes za stejné peníze pořídíme podstatně lepší auto

                   

V minulosti nebyl na výběr takový vozový park, jako je tomu nyní. Tedy pokud se budeme soustředit na výběr spojený s východní částí Evropy, nikoliv na západ. Výběr byl omezený a jedno z aut, které bylo i pro nedostatečný výběr poměrně populární, to byl klasický Žigulík. Auto známé pod označením Lada, nebo také VAZ 2101 mělo být ukázkou východní kvality, spolehlivosti a komfortu. Toto nyní ponechme stranou a soustřeďme se na to, kolik takové auto stálo.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Za kolik se dal Žigulík pořídit?

Jako první se musíme vrátit do minulosti. Pro porovnání se zaměříme na roky 1965 – 1975 a porovnáme je s tím, jaké byly dříve v Rusku náklady a jaké jsou náklady nyní. Díky tomu můžeme vytvořit koeficient, díky kterému lze stanovit celkem spolehlivý přepočet na hodnotu současné měny. A jelikož se nacházíme v místě produkce výroby vozů VAZ, tedy v Rusku, uděláme přepočet právě v této zemi.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Aktuálně je poměr takový, že jeden sovětský rubl měl hodnotu dnešních zhruba 280 rublů. A vypočítat z toho to, kolik by stál Žigulík v současné době, je celkem jednoduché. Podle dostupných zdrojů se dalo toto auto v roce 1975 pořídit za cenu 5 620 rublů. Na tuto cenu aplikujeme náš současný přepočet a vyjde nám, že dnes bychom při stejných cenách museli za auto dát 1 571 352 rublů.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Zhruba půl milionu

Že vám hodnota rublu nic neříká? Aktuálně dostanete za jednu korunu asi 0,34 rublu. To je aktuální kurz. Jednoduchým přepočtem zjistíme, že v současných korunách by nás stál běžný Žigulík v dnešní době necelých 550 000 korun českých. Tedy zhruba půl milionu. A pokud bystě měli tuto sumu v kapse a rozhodli se vybrat si auto dnes, máte nejenom na výběr o mnoho více modelů, ale hlavně můžete bez problémů dosáhnout i na velmi slušné vozy, s dobrou výbavou. A to se stále pohybujeme v segmentu vozidel nových, nikoliv ojetých. A pak že jsou dnešní auta drahá. V porovnání s dřívějšími cenami a výdělky jsou na tom o poznání lépe. Tak jako u řady jiných komodit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články