Tuto drobnou chybu dělá 98 % řidičů. Urychluje opotřebení pneumatik, ty se ojíždějí 2x rychleji

Chyba, kterou dělá nevědomky skoro každý řidič, vede k rychlejšímu konci pneumatik. Bez pravidelné kontroly hrozí katastrofa.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pravidelný servis a kontrola automobilu jsou klíčové pro dvě věci. Jednak pro dlouhodobé a správné fungování automobilu. A také, s tím výše uvedené souvisí, s bezpečností. Lze prohlásit, že správně fungující klimatizace je v pořádku, ale brzdy a pneumatiky jsou důležitější. A o to jde. Když se starají řidiči o své automobily, nezapomínají na čistotu interiéru, pravidelné výměny oleje a filtry.

Pneumatiky drží auto na silnici. Kdo se nestará, nabourá

Někdo v tomto pečlivém procesu opomíjí klíčový prvek, který má výrazný dopad na rychlost opotřebení pneumatik. Zároveň to ovlivňuje úroveň bezpečnosti na silnicích. Jak lze zabránit tomuto jevu a jaký má toto zanedbání dopad? „Každý řidič si zvykl pravidelně tankovat, doplňovat kapalinu do ostřikovačů a vozit auto do myčky,“ říká odborník na servis evropských a japonských aut pan Pavlíček. „Bohužel většina řidičů nevěnuje dostatečnou pozornost svým pneumatikám.“

iZdroj fotografie: Depositphotos

Často se omezí jen na rychlou vizuální kontrolu, aby zjistili, zda pneumatiky nejsou poškozené. Tato povrchní kontrola však nedokáže odhalit pokles tlaku v pneumatikách, což je problém s vážnými následky. „Kola mají na autech klíčový úkol,“ připomíná expert, „zajišťovat stabilitu a kontrolu během jízdy.“ Akcelerovat, ale také správně brzdit. Respektive přenášet zpomalení tak, jak se snaží brzdy auto zpomalit. Technický stav pneumatik hraje zásadní roli v tom, jak jisté a bezpečné bude řízení osobního auta, dodávky či nákladního vozidla.

Advokát odhalil podvod s fingovanými nehodami. Radí lidem, co dělat

Pokud pneumatika ztratí kontakt s vozovkou a začne klouzat, ztrácíme nad vozidlem kontrolu. Jedním z kritických faktorů, které výrazně ovlivňují kvalitu jízdy, je tlak v pneumatikách. Tohoto faktu si jsou vědomi i profesionální závodní jezdci. I malá odchylka v tlaku může mít vliv na stabilitu a chování vozu zejména v zatáčkách. Bohužel v mnoha případech řidiči jezdí s nedostatečným tlakem v pneumatikách. Kola se v takovém případě příliš tlačí na vozovku, což vytváří větší valivý odpor a rychlejší opotřebení pneumatiky.

Hlídat tlak v pneumatikách je potřeba. A pravidelně!

Nedostatečný tlak může způsobit několikanásobné zvýšení míry opotřebení běhounu pneumatiky. Proto je důležité začlenit do svých návyků pravidelnou kontrolu tlaku pneumatik. „Ideálně při každém tankování,“ radí odborník pan Pavlíček. „Chybu dělá podle našich analýz 98 % řidičů.Některá vozidla jsou vybavena senzory tlaku vzduchu v kolech, takzvaným TMPS – Tire Pressure Monitoring System. To je elektronický systém, který sleduje tlak v pneumatikách a okamžitě upozorní řidiče na případné anomálie. Tím se zvyšuje celková bezpečnost na silnicích.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na trhu existují i jednoduchá řešení, která nevyžadují složité programování. Vzhledem k významu správného tlaku v pneumatikách se vyplatí zjistit, zda výrobci nabízejí pro daný vůz příslušná doplňková zařízení, která vám pomohou udržet optimální tlak v každé z pneumatik. Ignorování tohoto důležitého aspektu může nejen zkrátit životnost pneumatik, ale i ohrozit vaši bezpečnost a pohodlí na silnicích.

Kontrolujete tlak v pneumatikách?

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články