Dvacítka v zóně překonána. Je město, kde můžete jet maximálně 10 km/h

                   

Jízda ve městě přináší možná rizika, a tak je zde snížena rychlost. Je tomu ve většině měst po celém světě. Českou republiku nevyjímaje. U nás je obvyklé, že ve většině měst platí padesátka. Jsou však úseky, kde bývá rychlost snížena na třicet. Dále nelze zapomínat také na obytné zóny, kde je maximální povolenou rychlostí 20 kilometrů v hodině. Zdá se vám to málo? Je město, kde rychlostní limit klesl ještě více.

Maximální dovolená rychlost je 10 kilometrů v hodině

Říkali jste si někdy, jak pomalu musíte jet, abyste jeli rychlostí 10 kilometrů v hodině? Vždyť tuto rychlost mnohdy nemají na své stupnici ani některé rychloměry ve vozech. Přesto existuje město, kde je taková rychlost zavedena. Důvody jsou jasné. Má jít především o bezpečnost silničního provozu a také o zvýšenou ochranu chodců, kteří jsou ve městech pochopitelně tou nejrizikovější skupinou.

Město Pontevedra ve Španělsku

Kde najdete takový unikát, kde vám bude dovoleno jet maximálně 10 kilometrů za hodinu? Tím místem je město Pontevedra ve Španělsku. To má celkem zhruba 83 000 obyvatel a jedná se o zajímavou lokalitu vyhledávanou turisty. A právě zde, na některých silnicích najdete tento unikátní rychlostní limit. Dobrou zprávou je, že se omezení netýká všech silnici, ale jenom těch, které jsou v blízkosti historického centra, kde je největší koncentrace turistů.

Více problémů než výhod

Ano, takto pomalá jízda může skutečně zajistit, že chodci budou ochráněni a v případě kolize se jim nemůže téměř nic stát. Realita je však taková, že takto malý rychlost bude přinášet více problémů. Při běžné jízdě stačí chodce minout a dále se o něj nemusíte starat. Když pojedete desítkou, bude dlouho trvat, než se k němu přiblížíte, než ho předejedete i než mu poodjedete. A po celou dobu nevíte, co vám udělá. Rizika případné nehody tak mohou oproti celkem běžné třicítce výrazně stoupat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články