Dveře na starou Mazdu byly vydraženy za 200 000 Kč. Ukrývaly telefon, ze kterého má Amerika dodnes trauma

Aby se dveře z unikátní Mazdy vydražily za absurdní balík peněz, nebývá zrovna obvyklé. Ukrývají však telefon, na který by Amerika nejraději zapomněla. Navždy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vydražit staré dveře od nepříliš populárního modelu Mazdy za částku, která převyšuje nákupní cenu celého vozu od Mazdy, nevypadá popravdě jako příliš duchaplný investiční záměr. Ano, pořád to může být lepší než „investovat“ v pražské Podnikatelské družstevní záložně a pak se jen užasle v médiích dívat, jak statisíce a miliony eur odcházely kamsi do Karibiku. Jenže. Tyto dveře, ostatně jako celé auto, mají mimořádný příběh. A poselství. Pojďme se na to podívat společně.

Opravdu kvalitní street art není lehká disciplína

Jméno „Banksy“ je ve streetartu pojmem. Jakkoli jde o přezdívku a jakkoli si tento chlápek na publicitě opravdu nezakládá a raději za sebe nechává mluvit svoji tvorbu (při poslechu některých současných hvězdiček a „umělců“ člověka maně napadne, že by nebylo úplně od věci, kdyby takových bylo občas víc), kvalita jeho instalací je natolik vysoká, že sběratelé neváhají zaplatit opravdu horentní sumy, aby se některé Banksyho dílo dostalo do jejich sbírek.

Přikázal hlasovému systému Mercedesu „spustit katapult“. Umělá inteligence aktivovala program jako z Top Gunu

Případně, což se žel stává poměrně často, některou z instalací také někdo „koupí“ s tím, že za ni nějakým nedopatřením zapomene zaplatit. Zkrátka ji ukradne. Street art je v tomto vůbec poměrně specifické „umělecké prostředí“, neb již z podstaty věci (a jeho umístění na ulici) v mnohých zkrátka vzbuzuje dojem, že je jaksi všech. Takový trochu socialismus, možná dotažený až do fáze komunismu (o kterém sice všichni kdysi mluvili, ale nikdo jej reálně neviděl). Co je na ulici, patří lidu. A tedy i mně, protože jsem člověk. Brilantní úvaha.

Dveře ukrývají telefon, na jehož konci je trauma

Graffiti zobrazuje vyděšené lidi a vzpínající se koně. Takto Banksy popisuje letecký útok na Bagdád, který omylem provedlo americké letectvo v roce 2007. V důsledku toho byli zabiti dva zpravodajové agentury Reuters. Volací znak pilota vrtulníku Apache byl Crazy Horse 18 – proto ti koně. Podle popisu je v graffiti ukryto telefonní číslo, jež po vytočení přehraje zvukový záznam z náletu v Bagdádu. Tento záznam pak tvoří i zvukovou stopu níže přiloženého videa.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tento incident – stejně jako celá operace Pouštní bouře a vpád do Iráku – není s odstupem času zřejmě nic, na co by Amerika byla kdovíjak pyšná. Respektive kdyby existovalo něco jako „zmizík dějin“, troufnu si tipnout, že zrovna tento časový úsek by Bílý dům opravdu velmi rád vymazal z americké historie. Nicméně stalo se a reakce nejen umělců na sebe pochopitelně nenechala čekat. Ostatně, Amerika má v tomto celkem dlouhou tradici a je s podivem, že je v některých věcech takřka nepoučitelná.

Jako by se z Vietnamu nikdo nepoučil – historie se opakuje

Neb to samé, v podstatě „jako přes kopírák“, se stalo po vietnamském traumatu, kdy se v šedesátých letech vraceli (a často také nevraceli) američtí vojáci s pocitem zcela zbytečné války, nevyhrané, neprohrané, zkrátka zcela zbytečné. Celá éra hippies, květinových dětí a vůbec rozvolnění morálky (a stovky uměleckých reakcí, od knih přes filmy až po hudbu) toto období navždy zapsaly pro další generace. Kdo viděl Hopperovu Bezstarostnou jízdu nebo Scorseseho Apocalypsu, ví, o čem mluvím.

Banksy tedy své pocity ze zpackaného Iráku přenesl na jednu starou Mazdu Protége. Není přesně známo, jak to s jejím zmizením nakonec bylo, podle blogu věnovaného Banksymu byla instalace ukradena pár dní poté, co se objevila v roce 2013. Jak původně vypadala, se můžete podívat také na videu. V tomto případě je skvělé, že video vůbec existuje, jinak by nám z celé Mazdy a instalace zůstaly jenom – dveře. Jakkoli se na aukci u Juliena vydražily za horentních 200 tisíc v přepočtu. Tipuji to na nejdražší dveře Mazdy v celé její historii. Co myslíte?

Mimochodem, co vy a graffiti? Váš názor nás zajímá, dejte nám prosím vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Co říkáte na graffiti v českých městech?

Zdroj: Banksy
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články