Elon Musk už není předsedou představenstva Tesly. Kdo ho nahradil?

                   

Novou předsedkyní představenstva společnosti Tesla se stala Robyn Denholmová, finanční ředitelka australské telekomunikační společnosti Telstra. Své nové pozice se ujme ihned a poté, co uplyne její šestiměsíční výpovědní lhůta, bude pracovat pro Teslu na plný úvazek. Jelikož byla členkou představenstva od roku 2014, Denholmová nyní dočasně odstoupí z funkce předsedkyně auditového výboru společnosti Tesla.

Tweety přišly Elona Muska i jeho Teslu draho

Musk byl nucen opustit svou pozici poté, co ho SEC obvinila z podvodu v reakci na jeho tweet ze srpna 2018, kde naznačil, že by mohl z Tesly udělat privátní společnost při ceně 420 dolarů za akcii, což byla tou dobou příznivá cenu, a dokonce na tento krok vyčlenil finanční prostředky. SEC prohlásila, že Musk věděl, že financování zajištěno nebylo.

Jeho tweet způsobil, že cena akcií Tesly prudce vzrostla, a podle SEC „vedla k významnému narušení trhu.“ SEC rovněž uvedla, že Tesla neučinila žádné kroky, aby uvedla, zda jsou Muskovy tweety o společnosti pravdivé.

Musk zpočátku uvedl, že obvinění SEC je „neoprávněné“, ale nyní spor dospěl k dohodě. Podle dohody nebude smět Musk být znovu zvolen jako předseda společnosti po dobu tří let.

Tesla si má podle úřadu Muska hlídat

Tesla se také dohodla na jmenování dvou nových nezávislých ředitelů do své rady, založení nového výboru nezávislých ředitelů a zavedení dodatečného dohledu nad komunikací Elona Muska.

Mohlo by vás zajímat: Šokující odhalení: Elon Musk miluje benzínové supersporty

Množství zpráv naznačovalo, že Musk a Tesla odmítli přijmout dohodu ve chvíli, kdy SEC poprvé podala obvinění. Jako generální ředitel bude Musk v zásadě nadále řídit každodenní fungování firmy, ale bude pravděpodobně čelit většímu dohledu a kontrole ze strany představenstva a nového předsedy. Jako největší akcionář společnosti Tesla si Musk pravděpodobně udrží místo v představenstvu a bude mít vliv na to, jak bude rozhodovat jeho nástupce v čele představenstva.

Tím, že v rámci dohody umožnila Muskovi zůstat v roli generálního ředitele, SEC zamezila možnosti, že odstranění Muska z Tesly způsobí že investoři ztratí víru ve schopnost společnosti prosperovat, což by mohlo vést k větší nestabilitě ceny a hodnoty akcií.

Odchod Muska z Tesly by prý vedl ke krachu firmy

Astronomické pokuty, které museli Musk a Tesla zaplatit, budou rozděleny mezi investory poškozené Muskovým tweetem.

Stephanie Avakianová, ředitelka odboru SEC pro vymáhání práva, uvedla: „Celkový balíček nápravných opatření a úlevy jsou speciálně navrženy tak, aby řešily příslušné pochybení tím, že posílí správu a dohled nad společností Tesla a ochrání investory.

Mohlo by vás zajímat: Tesla Model S: Jak si vede auto po roce ostrého provozu?

„Cílem usnesení je zabránit dalšímu narušení trhu a poškození akcionářů společnosti Tesla.“

Podle CNN také ministerstvo spravedlnosti USA vyšetřuje, zda se nenaplnil Muskův tweet skutkovou podstatu trestného činu. SEC rovněž pokračuje v šetření samostatného případu týkajícího se tvrzení o výrobních cílech společnosti Tesla.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články