EU chce odpustit DPH pro elektromobily. Už nebudou jen pro podnikatele

                   

Pandemie koronaviru výrazně zasáhla automobilový průmysl. A to jak z pohledu zastavení výroby, tak z pohledu výrazně sníženého zájmu o nové vozy, který v Evropě klesl až o 80 procent. I proto se aktuálně mluví o různých opatřeních, která by měla za cíl podpořit nákup nových vozidel. V tomto směru se začíná angažovat i EU, která navrhuje dočasné odpuštění DPH pro elektromobily.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Elektromobily bez DPH

Jedním z návrhů, se kterým Evropská unie přichází, je odpuštění DPH z elektromobilů. Jde tak o jeden ze zajímavých plošných návrhů, který by vozy v jednotlivých zemích výrazně zlevnil. A navíc by nebyl až tak komplikovaný na realizaci, i když má každá země jiné DPH. Jednoduše by byla cena za elektrické auto účtována s nulovou daní. Zda tento návrh bude schválen, či jak dlouho bude platit, zatím nikdo neví. Jde o jednu z možných navrhovaných cest.

Nejenom podpora ekonomiky

Odpuštění DPH pro elektromobily nemusí být jenom cestou, jak pomoci nastartovat ekonomiku a také automobilový průmysl. Je to zároveň i cesta, jak zlepšit životní prostředí. Právě elektrické vozy díky jejich nulovým emisím během provozu mohou zlepšit stav ovzduší ve městech, která mají problém se smogem a celkově mohou pomoci snížit i hodnoty emisí na hranici, ke které se řada zemí zavázala.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Výhodnější pro běžné občany

Aktuálně jsou u nás elektromobily výhodné spíše pro podnikatele, plátce DPH. Ti mají možnost si z nich odečíst právě celých 21 procent, což je hodnota daně z přidané hodnoty. V tu chvíli je vůz podstatně levnější, než kolik stojí běžného nepodnikatele. Ten by se v případě prosazeného návrhu EU mohl dostat na stejné sumy, za které vozy defacto kupují firmy.

Na co se ale už běžný občan, alespoň zatím, nedostane, to jsou dotace na nákup elektromobilů. Ty se nyní opět týkají primárně firem, kterým umožní koupit elektrické auto s dotací, která činí až 30 procent. Rázem už elektromobilita, alespoň z pohledu kupní ceny, začíná dávat smysl.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články