EU chystá bič na řidiče: Za častý „český zlozvyk“ budou řidičáky létat vzduchem. Možná i ten váš

Enormní snaha o zvýšení bezpečnosti na evropských cestách ze strany EU vede k zpřísnění podmínek, za jakých můžete přijít o řidičský průkaz. Bude to snazší než kdykoli jindy.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Řidiče dlouhodobě děsí představa překročení rychlosti v zastavěných oblastech o více než 40 km/h. Stačí pár kilometrů přes tuto „metu”, zamyslíte si, nevšimnete si třicítky nebo čtyřicítky, případně pojedete přes 90 v obci, kde už vám to jakkoli riskantní nepřijde, a můžete být opravdu velmi rychle v maléru. Vyhlídka na rozloučení s řidičským průkazem však může být zanedlouho mnohem bližší. Pojďme se na přísnější posuzování vyšší rychlosti podívat společně.

Pokud přijdete o řidičák v EU, tak jste také v EU dojezdili

Evropská unie totiž vážně uvažuje o tom, že byly řidičské průkazy by byly odebírány po překročení povolené rychlosti o 30 km/h. Jedná se o jeden z prvků, které mají být implementovány v rámci balíčku pro bezpečnost silničního provozu, na kterém byly zahájeny práce v březnu 2023. V současné době přitom platí, že pokud řidič přijde o řidičský průkaz v důsledku dopravního přestupku v jiné zemi EU, než v té, která mu řidičský průkaz vydala, sankce se ve většině případů uplatní pouze v zemi, kde byl přestupek spáchán.

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě

Za jakých okolností vám opravdu smí policista zadržet řidičský průkaz?

To se také brzy změní. Pokud vstoupí v platnost nové předpisy, informace o dočasném odebrání řidičských oprávnění se zanesou do speciálního systému, jehož výsledkem bude zákaz řízení ve všech zemích Evropské unie. To se však nestane okamžitě. Hovoří se o 10denní lhůtě pro vzájemné informování o rozhodnutích ohledně diskvalifikace řidiče a o dalších 15 dnech na rozhodnutí, zda bude zákaz platit v celé EU. Nicméně, pokud o řidičák přijdete kdekoli v EU, dojezdili jste – také kdekoli v EU.

Snaha o snížení počtu smrtelných nehod ze strany EU

EU se dále velmi snaží snížit počet vážných nehod, resp. nehod s vážnými následky. Citujeme z materiálu Euronews: „Ke snížení počtu smrtelných dopravních nehod, v roce 2022 (přes 20 tisíc) stále velmi vysokého, je uzákonění zpřísnění postihu proti řidičům a snazší možnost zabavování řidičských průkazů prakticky povinným krokem, alespoň z hlediska prevence. Na mimoměstských komunikacích by měl být odebrán řidičský průkaz těm, kteří překročí maximální povolenou rychlost o 50 kilometrů v hodině. Limit by měl být snížen na 30 kilometrů za hodinu nad limit pro městské oblasti.”

Jinými slovy, o řidičák můžete přijít, i když na čtyřicítce v obci pojedete 70 km/h. Nebo si zkrátka nevšimnete začátku obce, cokoli. Dále z Euronews: „Jsem přesvědčen, že tato směrnice přispěje nejen ke snížení počtu dopravních nehod, ale také přispěje ke zvýšení povědomí občanů o zodpovědnějším řízení a přijímání důsledků jejich porušení bez ohledu na to, kde v EU jezdí,“ řekl Petar Vitanov (S&D ), zpravodaj opatření, po hlasování v Evropském parlamentu.

Nový parlament EU v červnu 2024 bude pokračovat

Kdy přesně nové předpisy vstoupí v platnost zatím není známé, jisté však je, že parlament, který bude zvolen v červnu 2024, bude na zavádění změn předpisů nadále pracovat. V dohledné době se jich tedy s největší pravděpodobností dočkáme. A kontola rychlosti bude ještě důležitější, pokud nechcete dojezdit opravdu hodně rychle. Jak to vidíte vy? Souhlasíte se snížením limitu pro odebrání ŘP na 30 km/h v obci? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Souhlasíte v tomto směru s EU?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články