Konec spalovacích aut je realitou, EU zatloukla hřebík do rakve. Co to pro motoristy v praxi znamená?

Dlouhé měsíce píšeme o tom, že dříve či později přijde zákaz prodeje nových aut se spalovacími motory. Pořád ale byla jakási naděje, že třeba nepřijde tak brzy. Už není.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mohli jsme donekonečna psát o tom, jak se Evropská unie chystá omezit prodeje spalovacích motorů, hádat, od jakého roku vlastně vstoupí zákaz prodej v platnost a tak trochu potají doufat, že to nakonec bude stejně celé jinak. Jak to ostatně už v Evropské unii bylo tisíckrát a ještě tisíckrát bude. Dokud neuvidíte ve zpravodajských titulcích renomovaných agentur večer ve středu tuhle zprávu a nedojde vám, že se to opravdu stalo. A že za pár let bude konec. Škoda. A nikoli Auto.

Zmizí jeden způsob individuální dopravy

Popravdě, málokterý článek se mi kdy v životě psal hůř, než tenhle. Jako klasické „Husákovo dítě“ jsem z generace, jenž se vozila s rodiči v Moskvičích a „stodvacítkách“, aby pak užasle zírala na první opravdu moderní auta po revoluci. A rychle si zvykla na to, že na našich silnicích jezdí v zásadě stejný mix, jako ve Frankfurtu, Římě nebo Paříži. S lokálními nuancemi, pochopitelně, ale ty jsou spíš roztomilé, než cokoli jiného. Výše uvedená zpráva Evropského parlamentu znamená jediné. Konec této doby.

iZdroj fotografie: Škoda

Konec ve smyslu toho, že od roku 2035 si zkrátka v Evropě nekoupíte nové auto se spalovacím motorem, a od tohoto data začne „klasický“ vozový park pomalu, zato definitivně stárnout. Samozřejmě, o to více bude vzkvétat trh s ojetými vozy, po desítky let. Ale auto rok výroby 2036 zkrátka nebude. A v roce 2045, což není nijak nedohledná doba, budou mít nejmladší auta na trhu – deset let. To není popravdě moc nadějná vize na moderní Evropu. Nebo naopak je, otázka úhlu pohledu.

Norové budou zřejmě průkopníky

A samozřejmě, tohle je maximální možná časová hranice. V mnoha zemích tento zákaz nastane mnohem, mnohem dříve. Jako první asi v Norsku, kde se k němu blíží mílovými kroky. Norsko je obecně země elektromobilům zaslíbená, psali jsme o tom nejednou a je dost možné, že prodej nových aut se spalovacími motory tady skončí už v tomto roce. Což bude jedině dobře, vznikne jakýsi „beta tester“ pro ostatní země, na kterém se ukáže, co takový zákaz udělá s automobilovým trhem.

iZdroj fotografie: iStock

Pojďme si závěrem zrekapitulovat, co nás tedy čeká a nemine. Schválení Evropského parlamentu ještě podléhá schválení v jednotlivých zemích, a dá se čekat, že ne vždy to bude všude zcela hladký průběh. Nicméně jsme členy Evropské unie a naše národní jurisdikce podlehá té evropské, ve finále tedy zřejmě dojde ke konsensu. Do roka, do dvou let tedy můžeme podobnou tiskovou zprávu, o jaké píšeme nyní. Jen s tím rozdílem, že konec bude definitivní. Škoda.

Jaký máte pocit z konce aut se spalovacími motory?

Zdroj: Reuters
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Kolik platí česká armáda za provoz stíhaček a vrtulníků? Zbytečně moc, ukazuje analýza. A to chce ještě více drahých strojů z USA
Události247.cz
Události247.cz
Co se děje se zajatými ukrajinskými dětmi? Čečenci je odvážejí na utajovaná místa
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč někdy ve dne můžeme vidět měsíc a jindy ne: Záhadný jev má několik podmínek
adbz.cz
adbz.cz
Kouzelná proměna minibusu v obytné auto v pouhých 4 minutách. Mladá dívka ji zvládla skoro sama