Pumpař radí, jak snížit spotřebu paliva o 20 % u benzínu i dieselu. Na tankování řidič získá dalších 500 Kč

Jak ušetřit na nádrži benzínu či nafty pětistovku je jednoduché. Stačí vědět, co dělat a nepodléhat zbytečně agresivní jízdě.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Nejde o žádný reklamní slogan, laciný trik. Žádný marketing nutící řidiče kupovat „zázračná“ aditiva nebo udělátka, se kterými automaticky klesne spotřeba. Stačí dělat to, co je zapotřebí, když člověk jezdí autem a spotřeba sama spadne o pětinu. Vážně. Je to jen v hlavě, rukách a nohou. Jak snížit spotřebu o dvacet procent?

Ušetřit pětistovku za palivo může každý, hned teď

Teď možná řadu čtenářů čeká zklamání, ale kouzlo nespočívá žádném zázraku ale v ekonomické jízdě. Mluví o tom jak řada analýz, tak také expertů na dopravu s mnoha roky zkušeností. Ekonomický styl jízdy se projevuje až dvacetiprocentním poklesem spotřeby paliva. A je jedno, jestli jde o diesel nebo benzín. Matematika je jednoduchá, běžně motorista zaplatí u čerpací stanice v průměru za nádrž 2 500 Kč.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při ekologické jízdě pětistovku ušetří. Náklady na stejně ujetou vzdálenost jsou pouze 2 000 Kč. Ekonomická jízda přitom není vůbec náročná, stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel. Nejdůležitější je řadit a používat rychlostní stupně tak, jak je zapotřebí. Nevytáčet zbytečně motor, ani ho nepodtáčet. Nespěchat, jezdit plynule. Nicméně vždy bezpečně, je zapotřebí manévry spojené s předjížděním realizovat dynamicky, aby nedošlo k nehodě!

Spotřeba je důležitá, bezpečnost je důležitější!

Po akceleraci se vyplatí využít nabranou dynamiku a pár kapek paliva zase ušetřit. Vhodné je při jízdě z kopce brzdit motorem, při dojíždění na semafory využívat setrvačnost, zbytečně prudce nebrzdit a nerozjíždět se agresivně. Pokud má auto ekonomický režim, jezdit na něj a je-li třeba předjíždět, tak na Normal či Sport ručně přepínat na nezbytně nutnou dobu. Ekonomická jízda má ještě další dva aspekty, přesněji řečeno další výhody.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ekonomická jízda je i ekologická, s plynulostí klesají emise CO2 a dalších škodlivin. Což má v globálu pozitivní vliv na životní prostředí a naše zdraví. A ekonomická jízda v rovině spotřeby je finančně výhodná i ohledně servisu. Při úsporné a plynulé jízdě dochází k menšímu opotřebení automobilových komponent. K prodloužení životnosti, tudíž k menším nárokům na servis a nižším nákladům za opravy. Jezdi ekonomicky se skutečně vyplatí. 

Umíte vy jezdit ekonomicky a ušetřit?

Zdroj: MensHealth
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články