Pumpař radí, jak snížit spotřebu paliva o 20 % u benzínu i dieselu. Na tankování řidič získá dalších 500 Kč

Jak ušetřit na nádrži benzínu či nafty pětistovku je jednoduché. Stačí vědět, co dělat a nepodléhat zbytečně agresivní jízdě.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Nejde o žádný reklamní slogan, laciný trik. Žádný marketing nutící řidiče kupovat „zázračná“ aditiva nebo udělátka, se kterými automaticky klesne spotřeba. Stačí dělat to, co je zapotřebí, když člověk jezdí autem a spotřeba sama spadne o pětinu. Vážně. Je to jen v hlavě, rukách a nohou. Jak snížit spotřebu o dvacet procent?

Ušetřit pětistovku za palivo může každý, hned teď

Teď možná řadu čtenářů čeká zklamání, ale kouzlo nespočívá žádném zázraku ale v ekonomické jízdě. Mluví o tom jak řada analýz, tak také expertů na dopravu s mnoha roky zkušeností. Ekonomický styl jízdy se projevuje až dvacetiprocentním poklesem spotřeby paliva. A je jedno, jestli jde o diesel nebo benzín. Matematika je jednoduchá, běžně motorista zaplatí u čerpací stanice v průměru za nádrž 2 500 Kč.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při ekologické jízdě pětistovku ušetří. Náklady na stejně ujetou vzdálenost jsou pouze 2 000 Kč. Ekonomická jízda přitom není vůbec náročná, stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel. Nejdůležitější je řadit a používat rychlostní stupně tak, jak je zapotřebí. Nevytáčet zbytečně motor, ani ho nepodtáčet. Nespěchat, jezdit plynule. Nicméně vždy bezpečně, je zapotřebí manévry spojené s předjížděním realizovat dynamicky, aby nedošlo k nehodě!

Spotřeba je důležitá, bezpečnost je důležitější!

Po akceleraci se vyplatí využít nabranou dynamiku a pár kapek paliva zase ušetřit. Vhodné je při jízdě z kopce brzdit motorem, při dojíždění na semafory využívat setrvačnost, zbytečně prudce nebrzdit a nerozjíždět se agresivně. Pokud má auto ekonomický režim, jezdit na něj a je-li třeba předjíždět, tak na Normal či Sport ručně přepínat na nezbytně nutnou dobu. Ekonomická jízda má ještě další dva aspekty, přesněji řečeno další výhody.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ekonomická jízda je i ekologická, s plynulostí klesají emise CO2 a dalších škodlivin. Což má v globálu pozitivní vliv na životní prostředí a naše zdraví. A ekonomická jízda v rovině spotřeby je finančně výhodná i ohledně servisu. Při úsporné a plynulé jízdě dochází k menšímu opotřebení automobilových komponent. K prodloužení životnosti, tudíž k menším nárokům na servis a nižším nákladům za opravy. Jezdi ekonomicky se skutečně vyplatí. 

Umíte vy jezdit ekonomicky a ušetřit?

Zdroj: MensHealth
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruská noční můra. Ukrajina je zřejmě i testovacím centrem pro vyspělé zbraně. Co vlastně útočilo na krymské letiště?
Události247.cz
Události247.cz
Západ může reagovat na jaderný krok ruského prezidenta hned několika způsoby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak je možné, že lidé přežili dobu ledovou: Museli být kreativní, zruční a dokonale sehraní
adbz.cz
adbz.cz
Zázvor je na podzim a v zimě k nezaplacení. Vypěstovat ho je hračka, navíc má až 3krát větší sílu než ten z obchodu