Experti zveřejnili seznam vozů, které nejméně ztrácí na hodnotě

                   

Každý ví, že auto není žádnou dlouhodobou investicí. Tedy pokud se nejedná o různé limitované série, nebo veterány. Mluvíme o běžných vozech, u kterých je běžné, že hned po koupi ztratí na své hodnotě. S tím by měl počítat každý kupující, který o novém voze, nebo i o ojetině uvažuje.

Některé vozy drží hodnotu více, jiné méně

To, že klasické běžné auto ztratí na své hodnotě, to je běžná věc. S čím je však nutné počítat, to je informace, že všechny vozy neklesají na ceně stejně. Jsou takové, u kterých jejich cena strmě padá, a potom jsou takové, které si svou hodnotu dokážou držet i delší dobu. Ty jsou z pohledu nákupu dobrou volbou. Proč? Až je jednou budete chtít prodat, nebudete na nich tratit tak, jako u vozů z první skupiny.

A jak poznat, které vozy to jsou? Nejlepší je dát na rady expertů, kteří monitorují automobilový trh a porovnávají ceny ojetin s cenami nových vozidel. Na základě jejich zjištění mohl vzniknout tento žebříček, který ukazuje vozy, které ztrácí na hodnotě nejméně. Porovnává auta, která byla v roce 2016 prodána jako nová a v roce 2019, tedy po třech letech, prodána jako ojetá.

Velké sedany

Pokud hledáte určitý komfort, příjemné svezení, luxus, ale i možnost udělat dojem, rozhodně vás nezklame Mercedes – Benz třídy S. Podle statistik si tento vůz dokáže zachovat 68 procent své hodnoty.

Kompaktní sedany

Kdo raději vůz v této kategorii, tomu můžeme doporučit podle získaných dat stejnou značku. I tady dominuje Mercedes – Benz. Tentokrát však mluvíme o třídě C. I tady zůstatková hodnota pohybuje kolem 68 procent.

Kompaktní vozy

Je libo vůz z této kategorie? Nechceme se znovu opakovat, ale i tady je to opět Mercedes – Benz. Tentokrát pochopitelně třída A. Zjištěná zůstatková hodnota vozů je příjemných 69 procent.

Kompaktní crossovery

Říkáte si, že i tedy budou dominovat Němci? Pokud ano, tak se nepletete. Podle získaných dat je tím nejlepším vozem této kategorie Mercedes – Benz GLA, který po třech letech udržel svou hodnotu na 70 procentech.

Střední sedany

Hned začneme tím, že tady už to Mercedes – Benz není. Konečně se dočkáme určité změny. Dobrou volbou, pokud jde o dobrou zůstatkovou hodnotu vozu, je Lexus ES, který si ponechal 70 procent své původní hodnoty.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Lexus

Velká SUV

I když jejich popularita lehce klesá, stále jsou zajímavou volbou pro celou řadu lidí. Kdo nechce tento vůz v budoucnu prodávat s velkou ztrátou, měl by jít na jistotu. Tou je v tomto případě Lexus LX, který si zachovává svou hodnotu na 77 procentech.

Crossovery

Dnes velmi populární segment, kde je v případě nových vozů opravdu z čeho vybírat. Jaký konkrétní model zvolit, aby neklesal na své hodnotě? Rozhodně by se mělo jednat o Lexus RX, který si umí zachovat 78 procent své hodnoty.

Střední sedany

Tuto kategorii jsme už jednou jmenovali, ale v souvislosti s prémiovým segmentem. Nyní se budeme držet běžného segmentu, kde nezklame, možná dost překvapivě, Kia Optima. Tento korejský vůz si zachovává přes 81 procent své hodnoty.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Kia

Kompaktní vozy

Jsou populární spíše jako malá auta do města, jako druhá auta do rodiny, nebo vozy pro jednotlivce na cesty do práce. Pokud budete v budoucnu myslet na prodej takového vozu, je dobré koupit ten, co výrazně neklesne na ceně. A tím je Honda Jazz, která si zachová téměř 82 procent své hodnoty.

Střední crossovery

Také poměrně populární segment, hlavně v posledních letech. Kdo vybírá auto i podle toho, aby za několik let nemělo velmi malou hodnotu, měl by sáhnout po osvědčené klasice. Tou je Toyota RAV4, která so dokáže uchovat téměř 82 procent své hodnoty.

Kompaktní sedan

Který zástupce se nachází v této kategorii? Dost možná to bude překvapení, jelikož jde opět o korejského zástupce. Tentokrát je tím vozem Hyundai Elantra, který si podle dostupných dat ponechává přes 82 procent své hodnoty.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Toyota

Off-road

Výběr zde není až tak rozmanitý, ale když už začnete hledat to pravé, je dobré sáhnout po osvědčené klasice. Zde se jasně potvrzuje, jak jde kvalita vozu ruku v ruce s jeho zůstatkovou hodnotou. Jako jasná volba je zde Toyota Hilux, která si zachovává 86,49 procent své hodnoty.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále
Události247.cz
Události247.cz
Rovnou čtyři země dostaly od Putina stopku: Prý s nimi nikdy nebude jednat o míru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
adbz.cz
adbz.cz
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit