Neuvěřitelné sportovní auto, taková je Toyota Supra. Co jste o ní nevěděli?

Toyota Supra je auto, které není cizí žádnému nadšenci do sportovního vozů. Dříve byl model spojován s Celicou, ale Supra se poté stala samostatným vozidlem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Toyota Supra si získala příznivce pro výkon motoru. Je vítězem snad ve všech sportovních kategoriích. Byla neoblíbenějším sportovním vozem na trhu s prodejem velmi vysokým na svou dobu. Proč tomu tak bylo a co zákazníky na vozidle tolik lákalo? Pokud chcete vědět, jaká fakta rozhodla o tom, že se Supra zařadila mezi stále sportovního motorového světa, přečtěte si náš článek.

Dříve byl modely Supra a Celica jeden

Toyota Supra okoukala svůj design od Toyoty Celica. Rozdíl spočíval jen v tom, že Supra byla o něco širší a delší než varianta Celica. Z toho důvodu byly dříve sportovní vozy známé jako Toyota Celica Supra. Až v roce 1986 se modely rozdělily a Supra se stala samostatným modelem. Lidé si ale dodnes tyto dvě varianty Toyoty pletou. Supra v sobě měla to nejlepší z technologie. Zákazníci si mohly vybrat elektricky ovládaná okna, zámky, k dispozici byl i tempomat nebo stahovací pásky dveří.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi další jedinečné funkce patři výklopný volant a audio a stereo systém se čtyřmi reproduktory. Supra byla také prvním automobilem, který v roce 1981 měl navigační počítač. Toyota Supra má podobný motor jako modely 2000GT a Crown. První tři generace Supry byly inspirované motory právě z těchto aut. Jedná se o šestiválcový motor. Je o něm známo, že je nezničitelný, a i dnes jedním z nejlepších motorů, které mají skvělý výkon.

Toyota Supra se objevila ve filmech i počítačových hrách

Je to velmi zajímavý fakt – tento sportovní vůz se na obrazovkách objevil nesčetněkrát. Několik se auto objevilo ve filmech i televizních seriálech, neznámé pro ni není ani prostředí videoher nebo hudebních produkcí. Mezi prominentní štace modelu Supra patří hry jako Need for Speed nebo Fast and the Furious. V roce 1978 zahájila v Japonsku Toyota výrobu modelu Toyota Celica XX. O rok později byl model exportován mimo Japonsko, v roce 1998 se prodej zastavil ve Spojených státech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Až v roce 2002 se výroba těchto vozů zastavila, až to především z hlediska nákladů, které souvisely s dodržováním rostoucích cílů v oblasti emisních plynů. Ten, kdo si tenkrát tento model Toyoty koupil, určitě neprohloupil, protože je to jedno z aut, která vešla do historie, i když se dnes již nevyrábí. Je jisté, že by jinak znovu ovládla automobilový trh mezi sportovními vozy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články