Google Mapy se od základu změní: Sice už nebudou jako dřív, ale řidiči jásají

Kdo bude líný, umělá inteligence se o něj postará. Pošle ho na jídlo, možná i vypere a taky za něj půjde do práce?

i Zdroj fotografie: Ala_z / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Už se to rozjelo a nejde to zastavit. Umělá inteligence proniká do všech odvětví. A lidem to evidentně nevadí. Je to přece jako s ohněm, je to dobrý sluha, ale zlý pán. Jak tedy mohou lidé nadšeně děkovat za to, že o nich jakýsi umělý program sbírá data a rozhoduje o jejich osudu? Ale samozřejmě, v důsledku o tom, jestli se udusíte rohlíkem, dáte si červenou řepu nebo si ucpete tepny vepřovým tukem, rozhoduje pávě umělá inteligence. Co je tím myšleno?

Až se bude psát rok… Prognóza skupiny Katapult překonána

Tak třeba novinka v rámci Google přináší do aplikace Mapy Google revoluční změnu – generativní umělou inteligenci. Tato funkce, která je zatím dostupná pouze v rámci předběžného přístupu a pro vybrané členy Místních průvodců, se však brzy rozšíří a bude k dispozici řidičům po celém světě. Nicméně „výhody“ této umělé inteligence nebudou mít jen řidiči – prospěch z ní budou mít všichni uživatelé. Dejme tomu, že skutečně půjde o prospěch.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ale na druhou stranu, umělá inteligence bude shromažďovat data o každém uživateli. Osobní data. A pak podle nich bude řídit život daného člověka. Generativní umělá inteligence v Google Maps není jen o navigaci k cíli. Bude uživatele motivovat k používání aplikace Mapy novým způsobem, především k poznávání okolí. Princip AI v Google Maps je jednoduchý: stačí se zeptat aplikace na to, co hledáte, a umělá inteligence začne analyzovat informace o více než 250 milionech míst spolu s příspěvky od uživatelů Místních průvodců.

Opilec na kole se vydal na dálnici. Dovedla ho tam navigace

Aplikace bude schopna reagovat na vaše potřeby, ať už jsou jakkoliv specifické. Například pokud hledáte restauraci, která uspokojí různá dietní omezení vás nebo vašich přátel, Google Maps vám pomůže najít to správné místo. Jak to zjistí, že třeba kamarád Franta je diabetik nebo že Marcela nejí maso? Raději se ani neptat, člověk by si uvědomil nepříjemná fakta o tom, jak je Googlem sledován. Znáte to, mluvíte s někým o tom, že koupíte psovi krmivo, a pár minut na to vám prohlížeč servíruje reklamu na psí stravu.

Funkce v Google Maps je tedy založena na generativní umělé inteligenci, což znamená, že bude vysoce efektivní. Dokáže si pamatovat vaše preference a nabízet vám relevantní možnosti. Pokud tedy hledáte místo na oběd, aplikace automaticky vyhledá místa s atmosférou odpovídající vašim požadavkům. Navíc má být zohledňováno například počasí. Jinak řečeno, umělá inteligence rozhodne za vás o tom, kde a co budete jíst.

Aplikace to najde za vás. A pěkně vás u toho prolustruje

Pokud půjdete s někým, kdo si koupil před pár dny léky na to, že má potíže se žaludkem, co se stane? Nezjistí AI, že dotyčný byl den předtím na tataráku, a nevyhodnotí to jako „alergii na maso“? A vy třeba nechtěně skončíte v nějaké veganské restauraci jen proto, že se kamarád neudržel nad talířem syrového hovězího. I když je tato funkce zatím dostupná pouze v USA a pouze ve vybraných oblastech, má potenciál změnit způsob, jakým lidi aplikaci Google Maps používají. Společnost plánuje rozšířit funkci po získání dostatečné zpětné vazby od uživatelů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tento krok je součástí širšího trendu, kdy se Google zaměřuje na využití umělé inteligence ve svých produktech, jako je například prohlížeč Chrome a aplikace na psaní poznámek. Jinak řečeno, jak budou lidé víc a víc líní, nechají za sebe pracovat umělou inteligenci. Viděli jste film Vall-i? Tohle je budoucnost, a ne příliš vzdálená. Google chce, abychom více „objevovali svět kolem sebe“. Na to ale nemusíme poslouchat umělou inteligenci. Stačí zabouchnout dveře bytu a vyrazit.

Je to s umělou inteligencí v pořádku?

Zdroj: Google
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články