Háčky u dveřních madel mají v autě jiný význam než pověšení oblečení. Řidiči jsou mimo a netuší, jak je používat

Háček u dveřního madla neslouží k tomu, co si řidiči primárně myslí. O oblečení jde až v druhé řadě, tajemství vyzrazeno.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Háček v autě, povětšinou u madla nad dveřmi, má jasný účel. Mnozí řidiči ho neznají nebo používají háček nesprávně. Mnoho lidí si myslí, že háček je určený pouze k zavěšení oblečení, jako jsou bundy, kabáty nebo saka. Ve skutečnosti mají háčky v autě jiný smysl a slouží i k jiným účelům, které nesouvisejí s oblečením. Malé háčky umístěné v kabině auta, obvykle nahoře u sklopného madla, mají mnohem významnější využití. 

Háček neslouží jen na sako nebo bundu. Jde o víc

„Řidiči netuší, jak se dozvídám od zákazníků,“ říká odborník na servis japonských a evropských aut pan Pavlíček, „že háček u madla neslouží jen na zavěšování oblečení.“ Jedním z hlavních důvodů pro existenci těchto háčků je možnost zavěšení a ukotvení zavazadel a jiných předmětů během jízdy. To je zejména užitečné při přepravě křehkých předmětů, jako jsou lahve, které se nemají převrhnout, nebo jiných obtížně transportovatelných věci.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

V případě, že je zavazadlo umístěno v kufru, může být jeho ukotvení a fixace často složitá. Odložení zavazadel na zadní sedadlo přináší riziko, že se při zastavení nebo prudkém zabrzdění budou předměty pohybovat a mohou spadnout. I když jsou zavazadla umístěna za sedadlem nebo v nohách spolujezdce, nemusí být v bezpečí. Existuje riziko, že se při pohybu vozu v zatáčkách a při brzdění předměty začnou kácet. A nejde jen o znečištění auta.

Blinkr neznamená přednost v jízdě. Řidiči neumějí používat ukazatele o změně směru, kontroverzní video mluví za vše

„Šrumec“ odvede pozornost řidiče od řízení a zvýší riziko nehody. Pro tyto situace je ideální zavěsit nákupní tašky, vaky, sítě a další předměty na plastový háček u sklopného madla. Tímto způsobem je zajištěno, že předměty nebudou padat ani se nepřevrhnou při akceleraci ani při prudkém zabrzdění. Hlavní funkcí háčků v autě je tedy zavěšování tašek s potravinami, což přispívá k jejich bezpečnému transportu. 

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě

Kdo chce mít jistotu, přikoupí si ve výbavě program fixace

„Háčky také mohou plnit svou funkci i při zavěšování křehkých předmětů,“ dodává expert, „je třeba počítat s tím, že se při jízdě zavazadla mohou kývat a narážet bokem do auta, zejména v zatáčkách nebo na nerovnostech.“ Pro zabezpečení takového nákladu je vhodné použít obalový materiál, jako je bublinková fólie, nebo vložit předměty do pevné a odolné tašky. Háček u madla je pouze základ pro fixaci zavazadel. Automobilky velmi často nabízejí fixační a upínací program v rámci nadstandardní výbavy. Mnohem složitější a komplexnější, než je prostý závěsný hák. Ať už se jedná o pásky, lišty či posuvné clony v zavazadlovém prostoru.

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie

Jak používáte háčky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články