Video: Málem způsobil nehodu a ještě byl sprostý. „Jseš policajt? Já jsem se omluvil.“ „Jsem policajt,“ odpověděl druhý řidič

Před zákonem jsou si všichni řidiči rovni. Když se hulvát začne dožadovat policie, může se stát, že druhým řidičem je policista v civilu. A že uniforma je hned na místě.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Liberecká Perla
                   

Videa a záznamy z palubních kamer jsou plejádou přestupků typickou obvykle pro řidiče na celém světě, i v našich podmínkách se dají zaznamenat manévry, nad kterými zůstává rozum stát. Některé jsou spíše úsměvné, jiné ale šokují svou agresivitou a hrubostí, která ohrožuje lidi na zdraví a životě. Díky skvělému českému YouTube kanálu Liberecká Perla vám můžeme jednu ze situací detailně popsat. Doporučujeme mu dát odběr a začít ho sledovat, pokud vás podobná videa baví.

Dopravní značky chápou někteří řidiči jen jako doporučení

Čára totiž není zeď a mnoho řidičů vnímá horizontální dopravní značení spíše jen jako nepovinné doporučení. Pokud v již zmiňovaných polských videích excelují hlavně kamiony předjíždějící proti autům blížícím se v protisměru, tak česká lokace slibuje zvířata na silnici. A „zvířata“ za volantem aut bloudících a bourajících na parkovištích.

Je otázkou, co je horší, jestli to, že řidič nabourá autem do jiného vozu. Anebo je tragičtější skutečnost, že lidi v autech před Billou nezvládnout parkovat, vyjíždět a najíždět na parkoviště, aniž by nedošlo ke konfliktu. Z jiné kategorie, z té rizikovější, je divoké podjíždění, předjíždění a vybržďování na dálnici, na to jsou čeští řidiči také experti. A je jedno, že nejedou v robustním osmiválci, kompaktní francouzský hatchback také jako dálniční zbraň obstojí.

Policista v civilu má kameru a zaznamená přestupek

I když co je ten hlavní moment, který stojí v níže vloženém videu za shlédnutí? V čase 4:29 se odehraje malá pouliční etuda, tématem je omezení a ohrožení řidiče. Ulička, která je označena značkou Zákaz zastavení. Do té vjíždí řidič a jak jinak, chce svůj Opel zaparkovat. První přestupek, neřeší zákaz zastavení a parkuje hned tam, de se mu zachce. Podle kamery dost v křižovatce, druhý přestupek, evidentně na místě, kde bude překážet a omezovat ostatní řidiče.

To všechno by teoreticky nebylo tak strašné vůči řidič vozu, který jede za ním, byť i ten zjevně omezil nečekaným manévrem. Horší je, že se řidič Opelu Sigma nepodívá dozadu a otevře dveře. Pohotový řidič v autě s kamerou nedojde k úhoně jen díky tomu, že včas zareaguje. Následuje slovní přestřelka. Hulvát, který neumí parkovat, hned nasupeně tyká.

Řidič v autě s kamerou se zachoval správně, zareagoval

Typický úkaz buranství, udělá chybu, hned několik, a namísto pokory se vzteká. Dožaduje se policie. V tu chvíli se stanou dvě věci. Řidič v autě s kamerou se představí jako policista. A v tu chvíli se na místě objeví i uniformovaný policista ve službě. Úsměvné na celé situaci, která mohla skončit jinak, poměrně nepříjemně, nehodou, je dílo nechtěného.

Hříšník si přál policii a ta byla na místě během sekundy, doslova. Dá se odhadovat, že řidič se odvolával na policii, protože nechtěl nic s druhým řidičem řešit. Takzvaně machroval, spoléhal na to, že druhý řidič odjede a na kontakt s policií vůbec nedojde. Chyba. A jeho přání bylo nečekaně a rychle vyslyšeno. Pro něj nic dobrého, na kameře záznam, auto v zákazu, tady se to jistě bez pokuty neobešlo.

Co si myslíte o jednání obou policistů vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články