Incident, který vejde do historie: Motor auta vyletěl přes 6 domů do 2. patra. S elektromobilem by se to nestalo

Některé nehody se mohou jevit jako komické, kdyby však neměly neveselých konců. Motor letící vzduchem může sloužit jako učebnicový příklad.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Devatenáctiletý řidič Nissanu Altima pronásledovaný policií zemřel při dramatické havárii, při které motor auta vyletěl vzduchem a prorazil zeď druhého patra domu. Policisté, kteří dorazili na místo, přiznali, že nikdy v životě neviděli takovou destrukci a dopad takové síly. Ano, přes sto kilogramů vážící projektil, pohybující se více než stokilometrovou rychlostí má opravdu značnou energii, a zeď domu není nic, co by jej zastavilo. Ani když je to v patře. Pojďme se na příčiny a důsledky podívat společně.

Motor ze starého Nissanu na své poslední cestě

Stalo se v Belchertownu ve státě Massachusetts, kdy mladý řidič začal ujíždět před policií po pokusu zastavit ho k rutinní kontrole. Podle tiskové zprávy vydané policií Massachusetts muž projel na červenou a začal naplno zrychlovat. Poté s největší pravděpodobností nezvládl řízení a vyjel ze silnice, přejel zelený pás, narazil do stromu, sloupu osvětlení a poblíž zaparkovaného Jeepu Wrangler. Síla následných nárazů byla tak velká, že blok motoru se vymrštil z Nissanu a narazil do cihlové zdi nemovitosti šest domů od místa nehody.

Pirát v Mustangu dostal aquaplaning a poslal Fabii do smyku. Ta přitom vyrvala svodidla, až kolíky létaly

Nemám popravdě žádné iluze o pevnosti karoserie u tak spotřebního a na cenu zaměřeného vozu, jakým je starý Nissan Altima. Přesto, když si to je trochu představíte, tak dojdete k tomu samému, co já: musela to být nepředstavitelná „šlupka“. A není asi nic překvapujícího, že za svoji nerozvážnost mladý řidič zaplatil tím nejcennějším: totiž svým životem. Podobně jako pohoná jednotka jeho Nissanu byl vymrštěn z auta a ani okamžitá snaha o resuscitaci žel nebyla úspěšná.

Extrémní stres s fatálními důsledky

Když jsem přemýšlel, jak tuto krátkou zprávu tamní policie pojmout a uchopit, něco mne napadlo. A myslím, že se to sem celkem hodí. To něco bych nazval „psychickým šokem z přemíry stresu“, který se někdy projevuje zcela nelogickým sešlápnutím pedálu až na podlahu, jednak ve snaze ujet z té (v tu chvíli zásadně nekomfortní) situace, jednak reakcí těla, které je v daném okamžiku v křeči. Pochopitelně, protože dostává tolik stresových podnětů a má stresový hormon kortizol v takovém objemu, o kterém se mu ještě před půl minutou ani nezdálo.

iZdroj fotografie: Policie Belchertown

V kombinaci s (více či méně oprávněným) strachem z policie to pak celé může vyústit v opravdu šílený úprk – a tragický konec. Nechme ještě jednou promluvit zprávu z tamního tisku: „Motor z vozu přistál v koupelně domu, ale naštěstí nebyl nikdo zraněn. Přivolaný statit zjistil, že struktura domu je v současné době nestabilní a pojišťovně bude chvíli trvat, než vyhodnotí všechny škody a vyplatí příslušné finanční prostředky. Na pomoc majitelům domu již byla vypsaná sbírka na portálu GoFundMe.“

Poučení na závěr: jakkoli pro vás může být policejní kontrola nepříjemná a snažíte se ji za každou cenu vyhnout, opravdu, ale opravdu nikdy neudělejte to, že se policii pokusíte ujet. Jednak se vám to téměř nikdy nepovede a ve finále vás budou z vozu poměrně razantně tahat pod namířenou zbraní, jednak se i u vás může nad racionálním jednáním převážit stres, vedoucí k opravdu šílené a životy ohrožující jízdě. Za to žádná kontrola, ani nepříjemné otázky policie nestojí. Věřte mi.

Jaké máte zkušenosti s policejními kontrolami vy? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Jak zvládáte policejní kontroly?

Zdroj: Carscoops
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články