Hyundai čelí hromadné žalobě kvůli hořícím elektromobilům - AutoŽivě

Hyundai čelí hromadné žalobě kvůli hořícím elektromobilům

                   

Ekologičtí aktivisté se snaží deklarovat elektromobily a hybridy jako spásu pro klima a životní prostředí, ale je celkem možné, že tato technologie pošle automobilový průmysl do hrobu.Dodavatelem GM pro baterii Chevrolet Bolt je společnost LG Energy Solution. Jedná se o stejnou společnost, kterou si vybrala automobilka Hyundai pro dodávku baterií do vozu Kona Electric. Oba vozy v současné době čelí velkým stížnostem, ale Hyundai musí překonat ještě jednu překážku: hromadnou žalobu od postižených zákazníků v Jižní Koreji.
Podle agentury Reuters se k této žalobě připojilo 200 z nich, kteří požadují kompenzace ztráty hodnoty kvůli vznícení baterií, ke kterým došlo většinou v Jižní Koreji, ale nejen tam. Objevily se také případy v Kanadě a Rakousku, ale pokud víme, pouze po jednom v každé z těchto zemí. V Jižní Koreji bylo hlášeno 11 požárů.

Soudní proces má potvrdit, nebo vyvrátit, zda tento problém způsobil, že ceny ojetého vozu Kona Electric prudce poklesly kvůli pošramocené pověsti. Jako kompenzaci každý účastník hromadné žaloby požaduje 8 milionů koresjkých wonů – v přepočtu asi 160 000 Kč. Ale to není vše.


iZdroj fotografie: Hyundai PRESS KIT

Automobilka Hyundai navrhla řešení problému aktualizací softwaru, ale majitelé zmíněného elektromobilu nesouhlasí, že by to stačilo. Kromě finanční kompenzace chtějí také výměnu bateriových paketů.

Hyundai a LG Energy Solution uvedli, že příčina požárů jim nebyla známa, totéž tvrdila společnost GM, když řešila podobný problém se svými elektromobily Chevrolet Bolt. V obou případech je náprava stejná: upgrade softwaru, který společnost GM formulovala jako přepracování kódu pro správu baterie.


iZdroj fotografie: Hyundai PRESS KIT

Liší se však v tom, že GM odhalil smysl této změny: omezení maximálního nabíjení na 90 procent kapacity baterie. To může také vyvolat právní spory, protože auta by měla menší dojezd, než když byla kupována.

Není to jediný případ týkající se jihokorejských dodavatelů baterií. Samsung SDI čelil podobné situaci s bateriemi, které se montují do plug-in hybridních automobilů Ford a BMW. Poté, co motorističtí novináři kontaktovali společnost Samsung SD a požádali o informace, bylo jim řečeno, že je mohou poskytnout pouze zmínění výrobci automobilů , pravděpodobně kvůli platným dohodám o mlčenlivosti.

123 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 299 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Desetiletí byly schované, nyní budou historické letouny opět k vidění
Události247.cz
V Česku zemřely za první 3 měsíce desítky tisíc lidí. O polovinu více než je průměr
VědaŽivě.cz
Astronomové zachytili jasně modrý vesmírný úkaz
adbz.cz
Černá plíseň se běžně vyskytuje v řadě domácností, přitom způsobuje závažná chronická onemocnění