Hyundai čelí hromadné žalobě kvůli hořícím elektromobilům

                   

Ekologičtí aktivisté se snaží deklarovat elektromobily a hybridy jako spásu pro klima a životní prostředí, ale je celkem možné, že tato technologie pošle automobilový průmysl do hrobu.Dodavatelem GM pro baterii Chevrolet Bolt je společnost LG Energy Solution. Jedná se o stejnou společnost, kterou si vybrala automobilka Hyundai pro dodávku baterií do vozu Kona Electric. Oba vozy v současné době čelí velkým stížnostem, ale Hyundai musí překonat ještě jednu překážku: hromadnou žalobu od postižených zákazníků v Jižní Koreji.

Podle agentury Reuters se k této žalobě připojilo 200 z nich, kteří požadují kompenzace ztráty hodnoty kvůli vznícení baterií, ke kterým došlo většinou v Jižní Koreji, ale nejen tam. Objevily se také případy v Kanadě a Rakousku, ale pokud víme, pouze po jednom v každé z těchto zemí. V Jižní Koreji bylo hlášeno 11 požárů.

Soudní proces má potvrdit, nebo vyvrátit, zda tento problém způsobil, že ceny ojetého vozu Kona Electric prudce poklesly kvůli pošramocené pověsti. Jako kompenzaci každý účastník hromadné žaloby požaduje 8 milionů koresjkých wonů – v přepočtu asi 160 000 Kč. Ale to není vše.

iZdroj fotografie: Hyundai PRESS KIT

Automobilka Hyundai navrhla řešení problému aktualizací softwaru, ale majitelé zmíněného elektromobilu nesouhlasí, že by to stačilo. Kromě finanční kompenzace chtějí také výměnu bateriových paketů.

Hyundai a LG Energy Solution uvedli, že příčina požárů jim nebyla známa, totéž tvrdila společnost GM, když řešila podobný problém se svými elektromobily Chevrolet Bolt. V obou případech je náprava stejná: upgrade softwaru, který společnost GM formulovala jako přepracování kódu pro správu baterie.

iZdroj fotografie: Hyundai PRESS KIT

Liší se však v tom, že GM odhalil smysl této změny: omezení maximálního nabíjení na 90 procent kapacity baterie. To může také vyvolat právní spory, protože auta by měla menší dojezd, než když byla kupována.

Není to jediný případ týkající se jihokorejských dodavatelů baterií. Samsung SDI čelil podobné situaci s bateriemi, které se montují do plug-in hybridních automobilů Ford a BMW. Poté, co motorističtí novináři kontaktovali společnost Samsung SD a požádali o informace, bylo jim řečeno, že je mohou poskytnout pouze zmínění výrobci automobilů , pravděpodobně kvůli platným dohodám o mlčenlivosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety
Události247.cz
Události247.cz
Ruskové na frontě mění taktiku: Mají jen dvě možnosti, jak pokračovat, míní expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
adbz.cz
adbz.cz
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra