Inteligentní světla od Mercedesu neoslňují chodce a promítají na silnici symboly

                   

Už víme, že Mercedes-Maybach třídy S znamená čiré rozmazlování a jízdu v naprostém přepychu. Nové světlomety nebudou oslňovat další řidiče, ale přesně kvůli tomu byly tyto „digitální oči“ navrženy. Nová technologie světlometů se nazývá Digital Light a přestože jsou navrženy tak, aby poskytovaly výjimečnou viditelnost, aniž by oslňovaly protijedoucí provoz, mohou oslnit samotné řidiče Maybachu tím, že na silnici před nimi promítnou set speciálních výstražných obrazců.

Jak to celé funguje? Každé světlo má čip a více než milion mikroreflektorů, což znamená, že je k dispozici přes dva miliony reflektorů. Světla jsou připojena k různým senzorům a kamerám a také do navigačního systému a dovedou se automaticky přizpůsobit v závislosti na podmínkách a místě, kde se vozidlo zrovna nachází. Takto se do hry dostává funkce ochrany proti oslnění protijedoucích řidičů, auto dokáže rozpoznat okolní dopravu a zapojit některé z těchto dvou miliónů mikroreflektorů, aby bylo dosaženo maximální viditelnosti, aniž by oslepilo ostatní řidiče.

Druhou částí nového systému Digital Light je řada symbolů, které lze promítat na silnici před vozem. V závislosti na tom, které bezpečnostní a asistenční systémy jsou zapnuté, světlomety na vozovku automaticky promítají různá obrazová upozornění. Například čáry označující hranice úzké silnice – například v místě, kde je vozovka kvůli probíhajícím pracím zúžena – mohou pomoci při orientaci v provozu. Systém dokáže také detekovat chodce v nebezpečných podmínkách a jejich polohu označit šipkou.

Může také zobrazovat upozornění na rychlost, opuštění jízdního pruhu, práce na silnici, předměty ve slepých bodech, vzdálenosti ke koloně vozidel a ano, v situaci, kdy má povrch nízkou přilnavost se před auto promítne sněhová vločka. Nemáme ponětí, jestli se objeví i na vozovce pokryté sněhem, ale doufejme, že v takovém případě už řidiči vědí, že to klouže a zpomalí.

Nový systém Digital Light je plánován tak, aby jej“vybraní fleetoví zákazníci“ dostali v první polovině tohoto roku. Na konci tiskové zprávy však Mercedes-Maybach uvádí poznámku pod čarou, která hovoří o tom, že v případě nových technologií je třeba dodržovat zákony dané země a že se nyní připravuje jejich schvalování. Vzhledem k tomu, že tento systém může na silnici zobrazovat různé symboly, je jistě nutné podotknout, že to může ostatní řidiče rozptylovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články