Škoda oficiálně ukázala interiéry nového Superbu a Kodiaqu: Design sjednocen, ale laik bude tápat

Nové interiéry stálic v nabídce Škody překvapí na první i druhý pohled. Jednak minimálními rozdíly mezi oběma vozy, jednak některými řešeními, dosud u Škody nevídanými.

i Zdroj fotografie: Škoda Auto
                   

Je to jenom několik hodin, co Škoda Auto představila oficiální fotografie a grafiky interiérů nového Superbu a Kodiaqu. Oproti minulé generaci obou modelů došlo na první pohled k několika zásadním změnám. Z nichž možná tou nejviditelnější je přesunutí voliče automatické převodovky pod volant a „vyčištění“ prostoru mezi řidičem a spolujezdcem. To však není zdaleka všechno. Pojďme se na úplně čerstvou novinku od našeho největšího automobilového výrobce podívat společně.

První video: Nová Škoda Superb 2023 nabídne neotřelé designové tvary i řešení z roku 1934

Ovládání (nejen) klimatizace zůstalo naštěstí ve Smart Dials

Kromě přesunutí voliče převodovky na první pohled zaujmou tři rozměrné kulaté ovladače, které Škoda nazývá „Smart Dials“ a které znamenají jednak příklon ke konzervativnímu způsobu ovládání (což kvitujeme s nadšením), jednak svou koncepcí nabízí to nejlepší z obou světů: digitálního i tlačítkového. Více již vedoucí designu interiérů Škody Auto Peter Olah:

„Interiéry značky Škoda pro nás znamenají intuitivnost, jednoduchost, orientaci na zákazníka a chytrá řešení. Naší nejnovější inovací jsou multifunkční ovladače (Smart Dials). Umožnily nám rozšířit intuitivní možnosti ovládání funkcí vozu a spojit to nejlepší z obou světů: manuální ovládací prvky a digitální displeje. V nových interiérech vozů Kodiaq a Superb se objeví také velký volně stojící displej, volič převodovky umístěný na sloupku řízení a středová konzola s čistým vzhledem. Díky těmto změnám se nám podařilo vytvořit ještě prostornější a útulnější interiér, který je poutavý a praktický a zároveň nabízí zákazníkům skutečnou přidanou hodnotu.“

Více o Smart Dials pak v tomto krátkém videu:

Škoda dále u obou připravovaných modelů individuálně upravila interiér, například volant, přístrojový štít, palubní desku nebo dekorační prvky. Jak jsme již uvedli, volič převodovky je u obou modelů Škoda poprvé v novodobé historii značky umístěn na sloupku řízení, kde, jak píše Škoda, je sice „velmi lehce dostupný“, i tak to ale bude možná vyžadovat trochu cviku, než si na umístění řidiči zvyknou. Krom ocenění za originalitu je bonusem i čistý vzhled středové konzoly a více prostoru pro cestující na předních sedadlech.

Head-up display a 13″ monitor uprostřed

Dalšími novinkami v modelech Kodiaq a Superb jsou head-up displej, který nyní doplňuje 10″ virtuální kokpit, a také centrální obrazovka infotainmentu, jež je s 13″ úhlopříčkou větší než kdykoli předtím. Celkově se oba interiéry ale překvapivě málo liší a na první pohled není patrné, ke kterému modelu náleží. Laik by v tomto případě zřejmě trochu tápal, než by správně rozklíčoval, která kabina je Superb a která Kodiaq. Samozřejmě po chvíli zorientování je vše jasné, ale Škoda zde volila až překvapivě shodný design.

iZdroj fotografie: Škoda Auto

Na prvních fotografiích jsou navíc oba modely v opravdu působivé kombinaci a sladění barev, jde ale o klasické prezentační verze ve stylu „zakřížkuj všechny prvky výbavy, které jsou v seznamu“. V reálném životě a u reálných verzí, kupovaných i s důrazem na ekonomickou stránku věci, bude vše vypadat pochopitelně trochu jinak. To však nic nemění na faktu, že u obou modelů jde o značný posun směrem kupředu. A designéři si zaslouží (nejen za vpravdě originální Smart Dials) rozhodně pochvalu. Před nastoupenou jednotkou.

iZdroj fotografie: Škoda Auto

Nabíjení pro dva telefony i s aktivním chlazením

Co dalšího nabízí Škoda v nových interiérech Superbu a Kodiaqu? Komfort ve voze poskytuje také bezdrátové nabíjení chytrého telefonu s výkonem až 15 W – v modelu Kodiaq dokonce pro dva telefony – spolu s aktivním chlazením. Kromě toho budou k dispozici až čtyři konektory USB-C s výkonem 45 W a 15W konektor USB-C u vnitřního zpětného zrcátka. Nový Kodiaq je navíc k dispozici s Top ergonomickými sedadly, která nabízejí pneumatickou masážní funkci. Cestující na zadních sedadlech najdou na středovém tunelu novou odkládací schránku.

Z aut zmizí klasické USB konektory: EU zase něco vymyslela, už tlačí na automobilky. Jak si prosím budeme nabíjet telefony?

V modelu Superb mají volant, přístrojová deska a dekorační lišty nový design. Vylepšena byla také na přání dostupná sedadla s masážní funkcí. Nově jsou vybavena deseti pneumaticky ovládanými masážními vaky a bohatou nabídkou programů. Bederní opěrka je nastavitelná ve čtyřech směrech. Stejně jako v modelu Kodiaq lze všechny funkce vyhřívání sedadel, volantu, čelního skla a skla pátých dveří ovládat prostřednictvím konfigurovatelného tlačítka v menu klimatizace.

Dočkáme se Smart Dials někdy i ve Fabii nebo Octavii?

Závěrem? Škoda posunula design interiérů opět o značný kus dopředu. A i když se jedná o dva vrcholy z její nabídky, dá se čekat, že se některé prvky uplatní i v levnějších modelech. Nechci se opakovat, ale Smart Dials jsou opravdu skvěle vymyšlená a provedená záležitost. Ve Fabii by mi určitě nevadily. Jak to vidíte vy, co říkáte na nové interiéry od Škody? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Jak se vám líbí nové interiéry Škody?

Zdroj: Škoda Auto
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články