Jak dlouho dokáže motor auta běžet bez funkčního alternátoru?

                   

Mnoho autokomponentů v dnešní době vydrží více než kdykoliv předtím, ale pokud jde o alternátor, možná nebudete mít tolik štěstí. U některých modelů automobilů alternátory odcházejí rychleji, než by se očekávalo. Pokud víte, jak daleko vaše auto ujede bez funkčního alternátoruu,  pomůže vám to připravit se nepříznivé situace.

Alternátor v autě: Co to je a jak to funguje?

Alternátor je součást automobilu, která nepřetržité nabíjí autobaterii. Díky energii, kterou poskytuje, mohou fungovat elektrické systémy a počítače automobilu. Jeho účelem je udržovat elektrický systém v činnosti. Když baterie nastartuje motor, alternátor ji udržuje nabitou. Pokud dojde k poruše, vybije se autobaterie rychleji než obvykle. Pokud tedy má vaše baterie nějaké problémy, je rozumné zkontrolovat také alternátor.

Alternátor obvykle vydrží asi 150 až 250 tisíc kilometrů nebo asi sedm let. Někteří mechanici však tvrdí, že má kratší životnost, asi 120 tisíc km. Na životnost alternátoru má vliv několik faktorů. Některé z nich jsou: kvalita automobilových dílů, počet elektronických zařízení, která dostávají energii z alternátoru, a jízdní podmínky automobilu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Pixabay

Jak dlouho bude auto fungovat bez alternátoru?

Jakmile alternátor přestane fungovat, je autobaterie odpojena od napájení. Chvíli poběží samostatně, dokud se nevybije. Jak dlouho bude auto fungovat bez alternátoru? To zcela závisí na kapacitě autobaterie. Pokud baterie není plně nabitá, může vozidlo běžet od 5 do 30 minut. Doba provozu se zvýší v případě plně nabité baterie.

Dalším faktorem, který ovlivňuje dobu běhu, je model automobilu. Podívejme se, jak dlouho přežijí různé modely automobilů, když se alternátor odporoučí:

Starý vůz s benzínovým motorem

Jízda s benzinovým autem za denního světla spotřebuje málo energie z baterie. Protože zde nejsou žádné světlomety, baterii vybíjí pouze zapalovací svíčka a palubní počítač. Pokud jde o auto z 60. let 20. století, můžete s plně nabitou baterií ujet třeba až 80 kilometrů.

Starý vůz na diesel

Pokud provozujete naftový automobil, který není vybaven zapalovacími svíčkami, ve srovnání s benzínovým vozem s ním ujedete delší vzdálenost . Pokud je model automobilu opravdu starý, je pravděpodobné, že bez alternátoru pojede, dokud nedojde palivo.

Nejnovější modely automobilů

Pokud alternátor selže v automobilu vyrobeném v 90. letech nebo později, baterie nevydrží dlouho. Zcela nové modely automobilů dnes mají počítače, senzory a různé elektronické displeje, které získávají energii z baterie. Výsledkem je, že baterie vydrží kratší dobu.

Nové automobily také mají lektrický posilovač řízení, který rychle vybíjí baterii. Modely s počítačem řízenými automatickými převodovkami také spotřebovávají více baterie a umožní vám najet méně kilometrů bez alternátoru.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nastartování motoru bez funkčního alternátoru

Pokud musíte nastartovat auto bez alternátoru, vyčerpá se značné množství energie z baterie. Pokud tedy potřebujete provozovat vozidlo bez alternátoru, nikdy jej nevypínejte, jakmile nastartujete.

Jak poznat, zda váš alternátor brzy zemře

Jak nyní víte, jak dlouho bude auto fungovat bez alternátoru, je lepší naučit se varovné signály alternátoru, jehož život brzy skončí. Včasné zjištění těchto příznaků vám ušetří uvíznutí na silnici s mrtvým autem.

  • Pulzující světlomety: V noci se světlomety náhle ztlumí, pokud alternátor brzy “zemře”.
  • Některé “načaté” alternátory přestanou fungovat, když je použijete k nabíjení více elektronik současně. Pokud z vašeho alternátoru v automobilu nebo z baterie vychází zápach hoření, mohl alternátor dosáhnout konce své životnosti.
  • Zapnutí výstražné kontrolky alternátoru nebo jiných výstražných kontrolek na palubní desce také signalizuje problém alternátoru. Pokud je ve vozidle umírající alternátor, rádio nebo jiné elektrické součásti občas přestanou fungovat. Může také způsobit pískavý zvuk motoru.

Všechny dobré značky nabízejí slušnou záruku na alternátory automobilů, od jednoho do tří roků. Dodržováním těchto tipů můžete zabránit předčasnému opotřebení alternátoru.

  • Nestartujte auto nesprávným způsobem.
  • Nepřetěžujte vozidlo instalací zvláštního elektrického příslušenství.
  • Kontrolujte, zda není příliš těsný řemen nebo neuniká mazivo. Obojí může poškodit ložisko alternátoru.

Závěr

Alternátor je důležitou součástí automobilu. Bez něj vaše baterie nezíská potřebnou energii. Mrtvý alternátor také naruší celkovou funkci vašeho motorového vozidla. Pokud máte přibližnou představu o tom, jak dlouho bude auto fungovat bez alternátoru, můžete zajít do nejbližšího servisu a problém vyřešit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články