Jak drahé jsou baterie do elektromobilů? Cena je taková, že se každému zatočí hlava a koupi si rozmyslí

Ceny baterií do elektrických aut jsou strašné, tohle vědět, nikdo si je nekoupí. Za jejich cenu se dá pořídit auto s normálním motorem.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Karla D.
                   

Jaká je cena baterií do elektrických aut? Laik tak nějak tuší a odhaduje, že „to nebude málo“, ale skutečnou hodnotu vlastně nezná. A automobilky jen velmi zřídka o cenách těchto komponent informují. Těžko říct proč, může jít vlastně o kamufláž toho, jak jsou náklady na výrobu elektrických aut vysoké. A že by dávalo smysl hledat jiná řešení než auta do zásuvky. Nicméně je faktem, že ceny baterií pro elektrická auta jsou klíčovými faktory.

Nádrž benzínu stojí cca 4 tis. Kč. Baterie je 100 000x dražší

Faktory ovlivňujícími celkovou cenu elektromobilů. Vlastně je tady ještě aspekt, proč o tom, jak jsou baterie drahé, mlčet. Protože by mohly zákazníky odradit. Ono by se těžko kupovalo auto, kdyby člověk věděl, že jeden díl stojí klidně přes 700 000 Kč! Kdyby se měl rozbít a přestat fungovat, tohle platit nechcete. Za to můžete mít hned několik generálek motoru třeba do Fabie.

iZdroj fotografie: S vědomím Peter’s Top Automobile

Představte si, že váš elektromobil přestane jezdit a budete muset do servisu, na výměnu baterie. Kolik to bude stát? Je důležité poznamenat, že níže uvedené ceny představují pouze cenu samotných baterií a nezahrnují náklady na práci v servisu. Navíc ceny baterií mohou v budoucnu klesat s rozvojem elektromobility a technologií. Ale to je spekulace, vzhledem k omezeným zdrojům lithia. Spoléhat na pokles ceny v budoucnu nelze.

Co se stane, když se elektromobilu zcela vybije baterie? Vyzkoušeli jsme nouzový dojezd jednotlivých značek a modelů

Baterie jsou tak jako tak klíčovým prvkem elektromobilů. Zohlednění jejich cen je součástí kalkulace nákladů důležitých pro spotřebitele. Aktuální akumulátory obvykle mají záruku na osm let a nájezd 160 000 až 250 000 kilometrů. Po vypršení této záruky se majitelé elektromobilů mohou potkat s vysokými náklady na opravy nebo výměnu baterií, což může ovlivnit ekonomickou výhodnost vlastnictví elektromobilu v průběhu jeho životnosti.

Za cenu baterie byste koupili nové rodinné auto s plnou nádrží

S rostoucím počtem elektrických vozidel na silnicích se mnoho spotřebitelů zajímá o budoucí náklady na údržbu a servis elektrických vozů, a to zahrnuje i náklady na baterie. Německý magazín Auto Bild se pokusil získat informace od většiny automobilových výrobců. S jakým úspěchem? Ne všichni byli ochotni sdílet konkrétní údaje o cenách baterií. Byť jsou ceny baterií významným faktorem, který může ovlivnit náklady spojené s vlastnictvím elektromobilu po uplynutí záruky.

iZdroj fotografie: iStock

Měly by být brány v úvahu při rozhodování o koupi elektrického vozu. Díky německému magazínu Auto Bild se podařilo získat několik cenových hladin. Jde o ceny baterií pro elektrické modely Mercedes-Benz EQB a EQS. Cena baterie u prvního ze jmenovaných modelů je údajně v přepočtu z eur cca 460 992 Kč. Druhý z uvedených automobilů je na tom hůře, jeho baterie prý vyjde v přepočtu na 719 742 Kč. Jak je to u ostatních modelů jiných automobilek? To se nepodařilo zjistit. Tesla, Audi, Opel a Fiat nezveřejnily ceny svých baterií, ačkoli byly na tuto informaci dotazovány. Něco skrývají? 

Chcete jezdit elektromobilem?

Zdroj: Auto Bild
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články