Jak jezdit bez registrační značky a nedostávat pokuty: Dálniční pirát, pan Michal z Unhoště, nám prozradil svůj fígl

Jízda bez registrační značky je přestupek s pokutou a zákazem řízení. Vychytralý podvodník má ale návod, jak jezdit bez SPZ, neplatit pokuty a obelstít policii.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
                   

Registrační značka se dříve jmenovala státní poznávací značka, tak vzniklo označení SPZ. Je to jedinečný způsob označení a identifikace vozidla, automobilu, tak motocyklu či přívěsného vozíku. Je důležité vědět, že registrační značka po přidělení nepatří majiteli vozidla, ale je majetkem státu. Nelze ji upravovat, jakkoli zasahovat do textu, barev či symbolů na ní uvedených. Poškození je vždy třeba řešit s úřady.

Bez SPZ přijdete o řidičák až na rok

Registrační značku lze zneužít. Pokud vám ji někdo ukradne, nasadí na automobil a spáchá přestupek či trestný čin, bude policie hledat na základě registrační značky právě vás. Je důležité o svou SPZku dbát. A to i proto, že platí povinnost ohledně její čitelnosti. Zákon mluví jasně, je-li značka špinavá, nečitelná, něčím překrytá, hrozí pokuta až 10 000 Kč a zákaz řízení až na rok. SPZ patří státu, ale odpovědnost je na řidiči.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zákon je velmi přísný, zakazuje jet s automobilem (motocyklem, vozíkem atd.), pokud nemá registrační značku. U automobilu dokonce nelze jet i pokud chybí „jen“ jedna ze dvou povinných tabulek. Řidič má povinnost před jízdou zkontrolovat automobil po technické stránce, a kontrola tabulek registračních značek s tím souvisí. Bez registrační značky, zjistí-li řidič, že mu chybí, musí vozidlo odstavit a nesmí pokračovat dál.

Jezdit bez značky SPZ lze. Ne-legálně!

V článku neposkytujeme žádný návod na to, jak porušovat předpisy či zákony. Dostali jsme se ale k člověku, který se nijak netají tím, že jezdí rychle. Že ohýbá pravidla silničního provozu podle svého. Tvrdí, že „jezdí podle citu a rozumu.“ Říkejme mu pan Michal, považujme jeho názor minimálně za kontroverzní. Ale také velice zajímavý.

Když někdo, jako pan Michal, chce zůstat neidentifikován, řešení nenechat se chytit je relativně snadné. Michal odstraní registrační značku z auta a jezdí bez ní. Kamera monitorující nepřiměřenou rychlost nemá šanci ztotožnit automobil. Řidič, který bez SPZ cokoli spáchá, je v reálu nedohledatelný. Jenže, podle paragrafu 125c Zákona o pozemních komunikacích 36/2000 Sb. je jízda bez SPZ přestupek, trestaný ve správním řízení.

Stačí důkaz a vyváznete bez pokuty

Pokud policie zastaví řidiče bez registrační značky, neřeší s ním přestupek na místě. Věc jde rovnou do správního řízení. A ve správním řízení hrozí pachateli pokuta od 5 000 do 10 000 Kč, lze udělit i zákaz řízení na 6 měsíců až jeden rok. A pozor, policie je nesmlouvavá, i pokud vyjedete s oběma značkami a jedna vám po cestě upadne. 

Jak pan Michal obchází zákon? Jede bez připevněné přední registrační značky. Tu má schovanou v batohu na za sedadlem. Řídí bez ohledu na pravidla silničního provozu, nehledí na radary. Když jej zastaví policie, tvrdí, že vyjel s oběma tabulkami. Toto své tvrzení doloží nezvratitelným důkazem. Auto na místě odstaví, ale prohlásí, že se dojde podívat, jestli mu tabulka nespadla nedaleko, protože „jede jen pár minut.“ 

Podvodník jezdí bez SPZ a prochází mu to

Jak ukládá povinnost, tento podvodník a pirát auto na místě uzamkne. Nenuceně si vezme batoh. A jde nazpět v protisměru jízdy s batohem na zádech. Ve chvíli, kdy zmizí z dohledu policejní kontroly, vyndá tabulku SPZ z batohu a vrátí se s ní k autu. Tvrdí, že ji našel. Pak tabulku připevní do podznačníku, a pokračuje v jízdě dál. Jaký důkaz předkládá pan Michal policejní hlídce? Fotku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pan Michal před jízdou vyfotí svůj automobil s nasazenou SPZ na mobil. Pak ji sundá a vyrazí. Pokud by byla fotka účelová, podvod se ukáže. Pan Michal však nefotí auto, ale svou přítelkyni, která jen tak pózuje před autem. A jako náhodou je tam vidět právě registrační značka. Pan Michal má i recept, když jede sám. Auto vyfotí, a sází na to, že „se z toho prostě vykecá.“

Co myslíte říkáte na postup pana Michala vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články