VW v USA neví, co s vykoupenými diesely. Víme, jak je levně získat a provozovat v ČR

                   

Když byl v roce 2015 Volkswagen nachytán při podvádění s emisemi, přerostlo to ve skandál, který koncern stál jen v USA 25 miliard dolarů. VW se v USA hromadí vykoupené naftové vozy, parkovací plochy docházejí a těžit z toho můžete i vy – stačí vyřídit pár drobností a můžete mít zánovního Němce z USA za zlomek skutečné ceny.

iSpokojený Američan přemýšlí, jaké auto si pořídí za peníze z výkupu svého dieselu

Podle společnosti Reuters VW zaplatil americkým zákazníkům 7,4 miliardy dolarů za zpětné odkupy svých vozů. Program zpětného odkupu bude pokračovat až do konce příštího roku. Soudní spis uvádí, že společnost poslala 437 273 dopisů zákazníkům ze Spojených států, které nabízejí téměř 8 miliard dolarů kompenzace a zpětné odkupy.K dnešnímu dni odkoupila společnost více než 300 000 vozidel.

iŠťastný majitel si po Labi veze domů svůj nový dieselový VW

Mohlo by vás zajímat: VW PO ROCE 2026 KONČÍ S VÝVOJEM SPALOVACÍCH MOTORŮ. UHODNETE PROČ?

Parkovacích míst ubývá, VW musí situaci řešit

A co dělá Volkswagen se všemi těmito vozy poté, co je odkoupil? Zaparkuje je. Ale kde chcete uskladnit 300 000 vozidel? Všude, kde se dá, ale místo dochází. Společnost je drží v 37 takzvaných „bezpečných skladovacích zařízeních“ rozptýlených po celé zemi, včetně bývalého fotbalového stadionu za Detroitem, zrušené papírny v Minnesotě a opuštěného letiště ve Victorville v Kalifornii, kde se také uskladňují vyřazené letouny.

iVW si pronajímá letiště, kde hromadí vykoupené vozy

Chcete VW z roku 2014 na díly?

Mluvčí Volkswagenu Jeannine Ginivanová uvedla, že umístění v Kalifornii je jedním z mnoha způsobů, jak zajistit „zodpovědné ukládání vozidel, které jsou zpětně zakoupeny za podmínek společnosti Volkswagen“. „Tato vozidla jsou dočasně skladována a běžně udržována tak, aby byla zajištěna jejich dlouhodobá funkčnost a kvalita, takže je mohou být vráceny do showroomů nebo vyvezeny poté, co regulátoři USA schválí příslušné úpravy emisí,“ uvedla. Pravděpodobnější ale je, že k tomuto nikdy nedojde, protože byl vznesen logický argument, že tal nějak nezáleží na tom, jestli se emise z výfuků dostanou do ovzduší v USA nebo v Brazílii či jiné zemi. V úvahu tak připadá spíše varianta, že vykoupené naftové VW budou vyvezeny jako soubor náhradních dílů.

iVykoupené diesely vozí VW z Bostonu do Hamburku

Nabídněte VW parkovací místo

Tím se ovšem dostáváme k tomu, co nás zajímá. Protože místa je opravdu nedostatek a auta lze normálně legálně používat, za určitých podmínek můžete můžete dieselový Volkswagen u sebe uskladnit a po pěti letech požádat o jeho převod do vašeho vlastnictví. Sice nevíme, jaké u nás budou emisní předpisy za 5 let, ale kdo by nechtěl používat v podstatě nový, nadstandardně vybavený vůz se skvělým motorem?

Mohlo by vás zajímat: VOLKSWAGEN SI PRONAJAL ROZESTAVĚNÉ LETIŠTĚ, DŮVOD VÁS PŘEKVAPÍ

Jediné, co je potřeba, je napsat dopis v angličtině nebo němčině do ústředí automobilky Volkswagen společně s podepsanou pasovou fotografií a ověřenou plnou mocí, ve které souhlasíte s uvedením své osoby jako provozovatele vozidla, a v dopise uvést jakou značku a model si přejete u sebe uskladnit. Nezapomeňte přiložit také ofrankovanou obálku se svou adresou. E-mailové žádosti zatím bohužel nemohou být zpracovány. Potom stačí pouze čekat na informace, kdy k vám požadovaný vůz dorazí a připravit si 1 000 Euro na úhradu nákladů na převoz. Jakmile bude dokončen Zemanův kanál Odra-Dunaj-Sázava, poplatek se má snížit na 800 Euro.

iŽádosti musí administrativní pracovnice VW Silvia Heilig vyřizovat ručně

Získat můžete i Audi, Seat nebo Porsche

Jak jste asi pochopili, nemusíte tak přijít pouze k „lidovému vozítku“, i když všechny americké Volkswageny oplývají skutečně skvělou výbavou. Můžete tak požádat o kterokouliv značku z koncernu VW – tedy také Audi, Seat, Škodu, Porsche nebo naftové Lamborghnini či Bugatti – k jednomu se údajně dostal jakýsi šťastlivec z Estonska.

i

Přejeme vám mnoho úspěchů při uskladňování vašeho nového vozu z USA a štastný rok 2019!

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články