Co se stane, když spolujezdec zavře dveře auta příliš prudce a silně: Následky jsou horší než se zdá

Někteří spolucestující by možná měli nejprve trénovat jemné zavírání dveří, než pojedou s někým autem. A určitě se naučit „nepráskat dveřmi“. Ideální je k tomu například lednice.

i Zdroj fotografie: DFC Garage
                   

Tohle je jedno z témat, které důvěrně známé téměř všem, kdo nejezdí v autě sami. A občas třeba i svezou někoho, kdo sám sám nemá automobil. „Hele tak ahoj, uvidíme se zítra“ „OK, domluveno, měj se hezky“. A prásk! Někdy to dotyčnému dojde a třeba se ještě dodatečně omluví, někteří jedinci však nejen že nemají automobil, ale především nemají cit. Minimálně tedy cit na zavírání dveří. Zajímalo by mne, jestli s podobnou razancí zavírají doma dveře od lednice. Nebo od toalety.

„Odešla od něj. A práskla u toho dveřmi“

V autě zkrátka dostává slovní spojení „prásknul mu dveřmi“ zcela nové, originální vyznění. V autě vám totiž může prásknout dveřmi nejen ten, kdo je pln vzteku a zášti, nebo dokonce chce vztah s vámi ukončit, v autě vám může prásknout dveřmi i ten, kdo vás jinak miluje a plánuje mít s vámi co početné potomstvo. Protože dveře u auta, to nejsou jen tak ledajaké dveře. To je něco velmi speciálního. S těmi se dá „práskat“ a „třískat“, co je libo, auto vydrží všechno a raději s tím bouchneme pořádně, než aby se nedej Bože otevřely za jízdy a někdo vypadnul. Vidíte, a to je možná jeden z důvodů tak razantních odchodů.

A pochopím to také u dříve narozených, u těch, co jezdili třeba Moskvičem nebo Ladou. Ano, tam je potřeba opravdu síly, protože tolerance v sovětských vozech byly poměrně robustní a podobně robustní byly i zámky. Ocel, nic než uralská ocel. Ale abychom nechodili jen na východ a do nižších cenových pater: kdo jste někdy jel v původním Mercedesu Třídy G, tedy minulém modelu (a klidně v nejdražší G63), potvrdíte mi myslím, s jak absurdně velkou silou se musely zavírat dveře i tam. Původně to bylo vojenské vozidlo, co na druhou stranu čekat. A opět ocel, tentokrát tedy spíše od Kruppa.

Mladá generace Žigulíky nezažila, a přesto

Nicméně patnáctiletá dcera mojí kamarádky rozhodně nikdy Moskvičem nebo Nivou nejela, a troufnu si tvrdit, že ani „géčkem“. Přesto pokaždé švihne těmi dveřmi takovou silou, že jen čekám, kdy se vysklí okno a vysype se elegantně na sedačku. Několikrát jsem jí opakoval a prosil, aby zavírala s citem, pokaždé ale když vidím ten její nápřah, je mi jasné, co bude následovat. Prásk. Rána jak z děla. Příště jí snad udělám samolepku s dveřmi od lednice, a nalepím jí na zadní bočné dveře. „Práskáte doma s dveřmi od lednice? Že ne? Nepráskejte prosím ani s dveřmi mého auta. Děkuji“. Nebo tak něco.

Protože moderní dveře a hlavně moderní zámky mají do těch z Lady 2101 popravdě velmi daleko. Jednak výrazně přesnějšími tolerancemi, jednak podílem plastů v konstrukci. Každý gram a každý dolar se počítá. Nicméně nepočítá se s tím, že s dveřmi bude mláceno jako s cepem na slámě. Zámky se pak začnou projevovat např. chybnými hlášeními o zamčení celého auta. Dalším v pořad jsou mikrotrhliny v laku kolem jejich uložení, vedoucí ve finále k výskytu koroze. Proto snažně prosím své spolucestující: nacvičujte nejdřív doma na lednici, poté cestujte v mém autě!

Komentujete, když vám někdo „práskne dveřmi“, nebo už jste rezignovali?

Zdroj: DFC
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruská noční můra. Ukrajina je zřejmě i testovacím centrem pro vyspělé zbraně. Co vlastně útočilo na krymské letiště?
Události247.cz
Události247.cz
Západ může reagovat na jaderný krok ruského prezidenta hned několika způsoby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak je možné, že lidé přežili dobu ledovou: Museli být kreativní, zruční a dokonale sehraní
adbz.cz
adbz.cz
Zázvor je na podzim a v zimě k nezaplacení. Vypěstovat ho je hračka, navíc má až 3krát větší sílu než ten z obchodu