Jak moc škodí žlutý pyl laku auta a jakým způsobem ho nejlépe umýt

Pyl se objevuje každým rokem a je pořád stejně nepříjemný. Existují však jednoduché způsoby, jak jej smýt a udržet svůj automobil čistý.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

S příchodem léta a pěkného počasí přichází také období, kdy kvetou stromy, které kolem sebe dokáží nadělat pořádnou neplechu. Přestože je tento jev přírodní chloubou, pyl se usazuje na automobilech a špiní je. Tento fenomén není ničím novým, ale i tak dokáže milovníky čistých aut pořádně překvapit. Pyl lze z vozidel krásně smýt, když víte, jak na to. V opačném případě však hrozí odření nebo poškození laku automobilu.

Lepší variantou než houba je žínka

Přestože ji velká spousta řidičů používá, obyčejná houba pro umývání automobilu není příliš vhodná. Usazují se v ní totiž drobné nečistoty, s nimiž si můžete při umývání vozu poškrábat lak. Alternativní a mnohem lepší volbou je obyčejná žínka s nerovným povrchem. Zároveň se vyhněte mytí běžnými kuchyňskými prostředky. Jar a podobné saponáty mohou narušit ochrannou vrstvu vosku a poškodit lak. Nejlepším řešením je použití speciálních autošamponů, nejlépe s ochranným lakem uvnitř.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak efektivně umýt automobil od pylu a hmyzu

Ze všeho nejdříve opláchněte automobil vodou a nechte odmočit. Lepivé šťávy z javorů a jiných dřevin totiž nejdou umýt hned napoprvé a je potřeba jim věnovat větší pečlivost. Pokud je na automobilu přilepený hmyz, nedrhněte jej houbičkou ani ničím jiným. Z hmyzu se totiž mohou vyloučit látky, které chemicky reagují s lakem vozu a mohou jej poškodit. Klíčem k úspěšnému odstranění jak pylu, tak hmyzu, je použití většího množství vody, která nečistoty důkladně odmočí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na usazený pyl není příliš efektivní obyčejná automyčka, kterou naleznete na benzínové pumpě. Tento typ nečistot se nesmí utírat na sucho, protože by mohlo dojít k poškrábání laku. Nejlepším a nejjednodušším způsobem, jak se zbavit pylu, je bezkontaktní vysokotlaká myčka. Postačí taky obyčejná ruční wapka, která svým tlakem dokáže spolehlivě žluté nečistoty smýt. Pro rychlejší a lepší mytí je dobré si automobil na nějakou chvilku namočit a po umytí usušit karoserii.

Udržujte čistou vodu v kbelíku a často oplachujte hadr

Při mytí žínkou ji nezapomínejte důkladně oplachovat v čisté vodě. Pokud tak neučiníte, budou se na ní usazovat nečistoty, kterými následně při mytí poškrábete lak vašeho automobilu. Je tedy vhodné si často měnit vodu tak, aby zůstávala čistá. V konečné fázi se vám s ní bude daleko lépe umývat než se špinavou a snížíte riziko poškrábání laku vaše auta.

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články