Jak co nejrychleji vyjet s totálně zmrzlým autem? S našimi radami to zvládnete.

                   

Jako obvykle nás v lednu překvapily mrazy a řidiči se potýkají se zmrzlými čelními skly. Ráno před odjezdem do práce i večer před zpáteční cestou je to doslova boj, ve kterém hraje hlavní roli škrabka a rozmrazovač. Ale jaký je nejlepší způsob, jak se s tímto mrazivým problémem vypořádat?

Zde je naprosto ultimátní návod: Nejdříve ze všeho si ale řekneme toto: na rozpuštění ledu NEPOUŽÍVEJTE horkou vodu. Hrozí totiž prasknutí čelního skla, zvláště pokud máte na skle již nějaké škrábance nebo malé vrypy. Horká voda způsobí rychlé roztažení materiálu, který se pak zase v chladu rychle smrští – zákony fyziky zkrátka hrají proti vám.

i

Pomůže klimatizace

Kromě toho, pokud je opravdu zima, teplá voda se může jednoduše proměnit v led, když se rozlije po skle. Zapněte klimatizaci lehce šiřte po kabině auta teplý vzduch kolem auta pomocí ventilačního systému a vyhřívaného zadního skla a zrcátek (pokud máte to štěstí, že ho máte), to vše učiní vaši práci mnohem jednodušší. Pokud máte klimatizaci, nezapomeňte, že není jen na léto – produkuje suchý vzduch, který pomůže odmlžit chladné přední sklo. Mezitím můžete pomocí škrabky odstraňovat ze skel led.

Mohlo by vás zajímat: Používáte správně mlhová světla? Tato rada vás zachrání před pokutou

i

Příležitost dělá zloděje

Zůstaňte po celou dobu u auta – pokud se musíte vrátit do domu, vypněte motor a zamkněte auto Zloději se v zimě poohlížejí po bezprizorních vozech s běžícím motorem, takže nechat své vozidlo s klíčem v zapalování je opravdu špatný nápad.

Mohlo by vás zajímat: Umíte jezdit na sněhu a námraze? Naučíme vás to

Na bežící motor při stání existuje řada názorů. Samozřejmě, pokud ho necháte běžet 20 a více minut před vyjetím, opravdu neděláte nic jiného, než znečišťování vzduchu. Ale nechat motor zahřát na dvě tři minuty před vyjetím je naprosto v pořádku. Ve velkých mrazech se totiž smršťují také maziva a studený start znamená, že motor není promazáván. Pro správnou cirkulaci provozních kapalin těch pár minut stačí, více nemá cenu, protože moderní auta se nejlépe zahřívají jízdou. Vytopit stojící auto můžete jen, pokud jde o pravěký model s karburátorem.

Základ je dobrý výhled

i

Nevyjíždějte bez důkladného očištění oken. Drasticky se tím snižuje viditelnost a zvyšuje riziko nehod. Dobrý nápad je po zaparkování zvednout stěrače, aby vám nepřimrzly. Při zapnutí totiž hrozí poškození motorků. Pokud už přimrzly, nervěte je ze skla silou. Počkejte, než se led rozmrazí. Mezitím ze svého vozu očistěte veškerý sníh. Může se stát, že ho máte na autě opravdu hodně. Je důležité ho všechen odstranit, aby vám při jízdě nepadal ze střechy na čelní sklo automobilu. Smetáček je asi nejlepší věc, kterou na toto můžete použít.

Pozor na chladič

Také se ujistěte, že je očištěná mřížka chladiče, takže nehrozí přehřátí motoru a ujistěte se, že máte čistá a funkční světla.

i

Zamlžená okna nešudlejte rukama. Místo toho použijte papírové ubrousky nebo mikro-vláknovou utěrku. Kdybyste sklo utírali rukama, zůstanou na něm mastné skvrny, což snižuje viditelnost. Navíc můžete sklo poškrábat prsteny nebo hodinkami.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články