Umíte správně zacházet s klimatizací? Naučíme vás to

                   

Nepředchlazujte

Vaše klimatizace v automobilech funguje mnohem lépe, když už jedete, protože čím rychleji se motor otáčí, tím rychleji běží kompresor klimatizace, což umožňuje systému chladit efektivněji. Neztrácejte čas a pohonné hmoty tím, že necháte své auto běžet, než se rozjedete.

Pokud je interiér skutečně horký, spusťte hned po startu větrání a otevřete pouze zadní okna na 10 až 20 sekund. Tím se z kabiny vyžene horký vzduch. Neotvírejte přední okna – to by odvedlo teplo pouze z přední části vozu, a nechalo v zadní části kabiny stojící horký vzduch.

Nastavte co nejnižší teplotu

Při nastavením nejnižší teploty a regulování pouze ventilátoru je klimatizace efektivnější, méně vysušuje vzduch a může vám ušetřit určité množství paliva. Proč to tak funguje? V typickém klimatizačním systému se vzduch ochlazuje na 3 až 4 stupně. Pokud nastavíte vyšší teplotu, ve skutečnosti nutíte systém znovu ohřát vzduch, a tím spálit více paliva.

Nepoužívejte recirkulaci

Pokud máte na zadním sedadle cestující, vypněte režim recirkulace. Ten si totiž bere vzduch z přední části kabiny a žene ho zpět do systému, takže i když jsou oba cestující vepředu v pohodě, vzduch v zadní části může být horký a vydýchaný.

Vypněte systém Stop/Start

Pokud máte novější auto, které má systém Stop/Start, vypněte ho. Tato funkce šetří palivo, ale když vypne motor může také zastavit kompresor klimatizace. Za velmi horkého počasí můžete velmi rychle zaznamenat nedostatek chladného vzduchu, zvláště pokud jste uvízli na dlouhé červené, nebo rovnou v koloně, která se pohne jen občas.

Máte čistý kabinový filtr?

Až budete mít příležitost, zkontrolujte, zda máte vzduchový filtr v kabině čistý. Špinavý filtr zabraňuje optimálnímu proudění vzduchu. U novějších vozidel je tyto filtry poměrně snadné kontrolovat; pokud na něm vidíte spoustu nahromaděných nečistot, je čas ho vyměnit. Pokud si dokážete filtr vyměnit sami, ušetříte pár korun. V mnoha moderních automobilech je filtr přístupný za odkládací schránkou. Ale neplatí vždy. V některých vozidlech, jako jsou například některá japonská auta, musíte sundat celý kryt palubní desky. A to není úplně lehké.

Mohlo by vás zajímat: Jak vyměnit vzduchový filtr

A co automatická klimatizace?

Pokud máte automatickou klimatizaci, snížení teploty neurychlí ochlazení uvnitř vozidla. Většina systémů provede automatické nastavení ventilátorů a teploty, takže je můžete jednoduše nastavit a věnovat se řízení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články