Víte, jak prodloužit životnost autobaterie? Poradíme vám

i Zdroj fotografie: Adobe Stock
                   

V průměru vydrží autobaterie v rozmezí od 2 až 5 let. Jedním z nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují, jak dlouho bude automobilová baterie fungovat, je počasí. Běžící motor pod kapotou už tak produkuje velké teplo. Přidejte k tomu horký den a znamená to těžkou zkoušku pro vás akumulátor, což může vést k tomu, že se rychleji vybije, pokud nebudete dodržovat správná opatření pro letní jízdu.

Během 24 hodin po jízdě za horkého počasí se začne autobaterie vybíjet. Proto je průměrná životnost autobaterií v teplejších oblastech asi 2 a půl roku, ve srovnání s téměř 4 a půl rokem v chladnějších oblastech. Takže při odhadování, jak dlouho bude trvat životnost baterie v autě, berte v úvahu také klima, ve kterém budete nejvíce cestovat.

Bez ohledu na teplotu, ve které jezdíte, může správná péče o baterii vašeho auta prodloužit její životnost. Podívejte se na níže uvedených 7 tipů, jak zajistit akumulátoru bezproblémové fungování.

Omezte krátké jízdy

Na krátkých trasách se baterie vašeho vozu zcela nenabije. Energii v baterii vašeho vozu se nejlépe udrží tím, že jezdíte častěji a po delší dobu. Pokud své auto nepoužíváte často, zvažte investování do přenosné nabíječky automobilových baterií. Tyto startovací zdroje dovedou baterii dobít i bez přítomnosti dalšího vozidla, pokud váš vůz nestartuje.

Baterie musí být správně uchycena

Baterie, která není bezpečně připevněna, by je vystavena vibracím, které by mohly mít za následek vnitřní poškození a zkraty. Nechte si pravidelně kontrolovat konektory baterie, zvláště pokud často jezdíte po nerovnostech, abyste zajistili správné umístění v konzoli.

Zhasínejte před vypnutím motoru všechna světla

Pokud necháte rozsvícené světlomety nebo vnitřní osvětlení, může dojít k velkému zatížení baterie. Většina moderních aut má zapínání a vypínání světel automatické nebo alespoň disponuje zvukovou výstrahou. Pokud ne, můžete si třeba dát na palubní desku lísteček, dát nálepku na dálkové ovládání vašeho vozu nebo parkovat tak, že musíte po vystoupení projít kolem světlometů.

Dívejte se po korozi

Svorky autobaterie v průběhu času reznou, ale jejich udržování v čistotě je dobrým způsobem, jak prodloužit životnost automobilové baterie. Vyčistěte svorky kartáčem zubů namočeným ve směsi vody a jedlé sody. Potom použijte rozstřikovač se studenou vodou, opláchněte je a důkladně osušte čistým hadříkem.

Baterii často testujte

Znalost stavu baterie vašeho vozu je důležitá, pokud chcete maximalizovat její životnost. Otestujte úroveň výstupního napětí baterie pomocí multimetru, abyste mohli sledovat, jak dobře ji udržujete, a zda nepotřebujete koupit novou.

Nepoužívejte elektroniku, když stojíte

Vypněte funkce, jako je rádio nebo klimatizace, když neběží motor, abyste snížili opotřebení baterie. Delší odstávky vozu mohou také způsobit vybití baterie.

Pečujte o své auto jako o celek

Vaše auto je složeno z mnoha částí, které spolupracují. Baterie je jen jedna z nich, takže správné udržování vašeho vozu je životně důležité pro prodloužení jeho životnosti a životnosti baterie. Bez ohledu na to, jak dobře udržujete baterii v autě, nemůžete vždy předvídat, kdy dojde ke konci její životnosti. Proto je dobré vědět o možnostech silniční asistence

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články