Díky těmto tipům snížíte riziko nehody při jízdě za tmy

                   

Používejte světla správně

Jízda v noci bez správného fungování předních a zadních světel je nejen nebezpečná, ale také zakázaná, proto provádějte pravidelné kontroly, abyste zajistili, že jsou v pořádku. Pokud zjistíte, že je potřeba vyměnit žárovku, udělejte to co nejdříve, jinak riskujete zastavení policií.

Nesmírně důležitý je také způsob, jakým světla používáte. Pokud máte světla pro denní svícení, hlavní světlomety zapínejte zhruba hodinu před západem slunce, ráno je vypínejte až asi hodinu po svítání. Tak zajistíte, že bude pro ostatní účastníky silničního provozu vždy dobře viditelní.

Dálková světla byste měli používat na neosvětlených venkovských cestách, abyste lépe viděli silnici před sebou, ale pokud se setkáte s jiným vozidlem, okamžitě přepněte na potkávací světla, abyste nikoho neoslňovali.

Nedívejte se na protijedoucí vozidla

Aby se zabránilo oslnění, nikdy se nedívejte přímo na světlomety jiných automobilů. Oslnění může dočasně zhoršit vaše vidění, takže máte větší šanci zpanikařit a sjet ze silnice nebo vjet do protisměru.

Mohlo by vás zajímat: Umíte používat mlhová světla? Tyto rady vás mohou zachránit před pokutou i nehodou

Podívejte se na pravou stranu silnice a pokračujte po bílé čáře označující krajnici, pokud tam je, abyste mohli sledovat svou polohu. Pokud je oslnění silné tak, že vůbec nic nevidíte, zpomalte, ale nezastavujte, protože nechcete, aby do vás zezadu vrazilo auto, které jede za vámi.

Udržujte skla v čistotě

Viditelnost zhoršuje také voda kondenzovaná na vnitřní straně oken a špína na vnější straně, takže je důležité, abyste si před jízdou udělali čas na jejich očištění.

Čelní skla jsou obzvláště citlivá na vnitřní vlhkost, zejména v chladném počasí. Výdechy topení mohou na sklo foukat špinavý vzduch, což může způsobovat, že se na vnitřní straně tvoří film z kalů a nečistot. To může zvýšit oslnění ze světlometů projíždějících aut.

Dávejte pozor na děti, cyklisty a zvířata

Zranitelní uživatelé silnic, jako jsou děti, starší lidé a cyklisté, trpí v tomto ročním období zvýšeným rizikem. Buďte zvlášť opatrní při jízdě okolo škol a v obytných oblastech, abyste měli čas reagovat, pokud se před vámi někdo objeví. Nezapomeňte na to například na Mikuláše, kdy bude v ulicích více dětí. Cyklisté mohou být za tmy obtížně vidět, zvláště pokud nemají reflexní oděvy.

Měli byste také dávat pozor na zvířata, zejména na venkovských silnicích, kde můžete narazit na tvory aktivní v noci. Udržujte přiměřenou rychlost a buďte připraveni na nečekaný pohyb před sebou.

Mohlo by vás zajímat: Až třetina řidičů má špatně nastavená zrcátka. Patříte mezi ně také?

Nechte si zkontrolovat zrak

Jízda v době, kdy se den přemění na noc dokáže být komplikovaná, protože se vaše oči musí neustále přizpůsobovat snižujícím se světelným hladinám. V tu chvíli spousta motoristů zjistí, že má problém se zrakem, protože v kombinaci s oslněním protijedoucími auty špatně rozeznávají dopravní značky.

Někteří řidiči kvůli tomu používají tzv. noční brýle, ale neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že fungují, spíše se má za to, že žlutý nádech může naopak viditelnost zhoršit.

Pokud máte problémy se zrakem, nejlepší věc, kterou můžete udělat, je návštěva očního lékaře nebo aspoň optika, který vám doporučí správné brýle pro jízdu v noci. Váš optik může doporučit také antireflexní povrch skel, který snižuje oslnění.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články