Až třetina řidičů má špatně nastavená zrcátka. Patříte mezi ně také?

                   

Začneme tím, že si ukážeme, jak se vlastně postranní zrcátka nastavují. Většina moderních vozidel má elektrické ovládání. Starší vozidla mají často páčku nebo kličku na v místě, kde zrcátko přiléhá ke dveřím. Ještě starší vozidla nemají ani toto „zařízení“ a pro nastavení zrcátka musíte otevřít okno a poladit si ho rukou.

Jak se ovládá nastavení zpětných zrcátek?

Tlačítko vlevo nahoře určuje, zda vaše úpravy ovlivní pravé nebo levé zrcátko. Větší tlačítko se čtyřmi šipkami ovládá vybrané zrcátko směrem vlevo, vpravo, nahoru a dolů. Tlačítko vpravo nahoře zrcátka sklopí směrem ke dveřím, což je užitečné, pokud parkujete v těsné blízkosti jiných aut. Zabráníte tím poškození zrcátek jiných vozidel nebo zranění chodců, kteří se pohybují mezi auty.

Zrcátka příliš vyklopená ven

Na tomto obrázku nevidíte bok vašeho auta. Tím pádem je obtížné odhadnout vaši pozici při couvání a také nevidíte cyklisty jedoucí za vámi.

Mohlo by vás zajímat: Víte, jak vyměnit klínový řemen? 

Zrcátka příliš sklopená dovnitř

Na následujícím obrázku je schopnost zrcátek ukázat, co je kolem, snížena tím, že v nich vidíte moc velkou část svého vozu. Velkou část boku svého auta vidět nepotřebujete. I když takto máte dobrý výhled na řadu automobilů za vámi a cyklistů si také všimnete, máte velký slepý úhel v pruhu vedle vás, což rozhodně není bezpečné.

Správné nastavení zpětných zrcátek

Tento obrázek zobrazuje správné nastavení zrcátka. Možná by se vám líbilo, kdyby bylo zrcátko naklopené trochu více nahoru nebo dolů, ale pokud jde o pohled na bok vašeho auta a pruhem vedle vás, přesně takto vypadá ideální nastavení. Uvidíte cyklisty, kteří se k vám blíží zezadu, a minimalizujete (ale neodstraňujete) slepý úhel v pruhu vedle vás. Při změně jízdních pruhů nebo při vyjíždění z parkoviště se stejně budete muset podívat přes rameno.

Mohlo by vás zajímat: Umíte opravit píchlou pneumatiku? 

A co střední zpětné zrcátko?

Nastavte zpětné zrcátko, abyste viděli co nejvíce z jízdního pruhů za sebou. Většina středních zpětných zrcátek má dostatečně velkou plochu na to, abyste viděli celé zadní okno, takže si ho natočte tak, aby to bylo nejlepší pro vás a nezapomeňte, že pokud si přenastavíte sedadlo, budete muset také upravit zrcátka.

Pokud řídíte auto někoho jiného, ​​např. vůz svého učitele v autoškole nebo kamaráda, ujistěte se, že jste přizpůsobili zrcátka tak, aby vám vyhovovala. Jedná se o bezpečnost, drobné nepohodlí, které tím způsobíte druhému řidiči, hoďte za hlavu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články